Argentina

I přestože zde Španělé nenašli hojnost stříbra, jak předpokládali, Argentina patří k turisticky nejlákavějším destinacím Latinské Ameriky. Druhá největší země kontinentu nabízí kompletní spektrum přírodních i kulturních zajímavostí. Na severu, kde země hraničí s Chile a Bolívií, najdete silný vliv původních indiánských obyvatel a především nádherně zbarvené masivy And. Regiony v okolí Salty, Cafayate, Jujuy a Purmamarca jsou stále autentické a málo turistické. V okolí městečka Cafayate najdete vinice produkující speciální odrůdu Torrontes. Pokud pokračuje dále na jih podél hřebenu And, dostanete se do regionu Mendozy, který je proslavený produkcí vína. Je to největší vinařská oblast země, kde se pěstují odrůdy jako Malbec nebo Merlot. Dále na jih podél And se dostáváme do regionu jezer. Město San Carlos de Bariloche je vyhlášené lyžařské centrum Argentiny, a také oblíbená destinace pro školní výlety. Toto město vybudované v alpském stylu leží na břehu nádherného jezera Nahuel Huapi. Jižní část Argentiny společně s chilskou stranou se nazývá Patagonie. Region ledovců, členitého pobřeží, honáků dobytka a ovcí a nekonečných planin je vyhledávaným cílem. Nejjižnější osídlení je město Ushuaia, ležící v zátoce na Beagle Channel, který odděluje Ohňovová země od jižních menších ostrovů.

Atlantické pobřeží Argentiny je dlouhé a málo členité. Tato oblast je bohatá na zásoby plynu a ropy. Pokud se vrátíme až do střední části země do regionu Pampas, dostaneme se až do hlavního města Buenos Aires, ležícího na Rio de la Plata. Na druhém břehu najdete Uruguay s městečkem Colonia del Sacramento. Buenos Aires je často nazývané Paříží Latinské Ameriky, díky svému evropskému charakteru a honosností architektury. Jedno z nejkrásnějších měst kontinentu nabízí návštěvníkům paletu atrakcí. Mezi největší lákadla patří: nejširší třída světa Avenida 9 de Julio se slavným Obeliskem, Teatro Colon, Prezidentský palác - Casa Rosada na hlavním náměstí Plaza de Mayo, Metropolitní katedrála i rušná pěší zóna Florida, umělecká čtvrť San Telmo, čtvrť La Boca s pestrobarevnými domky a domácím klubem Diega Maradony Boca Juniors nebo hřbitov Recoleta s hrobem Evity Perón. NIkdo nesmí opomenout navštívit nazapomenutelnou Tango Show s pravým argentinským steakem. Oázou klidu pro obyvatele i návštěvníky metropole je městečko Tigre, kam jezdí obyvatelé Buenos Aires na víkendové pikniky a kde se můžete projet lodí po ramenech řeky Paraná.

V dlouhém a úzkém výběžku regionu Mezopotámie, najdete kromě jezuitských misií na hranici s Paraguayí především světoznámé vodopády Iguazú. Tento přírodní skvost, ležící mezi Argentinou a Brazílií, láká ročně milióny turistů.

Kromě přírodních a kulturních trakcí nábízí Argentina také jedinečné kulinářské zážitky. Argentinská kuchyně je především vynikající hovězí maso, jehněčí, variace těstovin a pizza, sladké deserty, zmrzlina a samozřejmě vyhlášené víno.
Oficiální název: Argentinská republika (República Argentina)
Rozloha: 2 780 400 km2
Obyvatelstvo: 40 091 359 (rok 2010)
Národnostní složení: 90 % Argentinci evropského původu (španělského, německého, francouzského, italského), Japonci, Korejci
Hlavní město: Buenos Aires
Státní zřízení: federativní prezidentská republika
Územní členění: 23 provincií a 1 federativní distrikt
Jazyk: španělština
Měna: argentinské peso (ARS)
Náboženství:94 % křesťanství ( 93 % římskokatolické, 1 % protestantské), 1 % judaismus, 5 % ostatní
Časové pásmo: SEČ +5 v době letního času, SEČ -4 v době zimního času
Mezinárodní předvolba: + 54
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 107, policie 101, hasiči 100, civilní obrana 103

Zastupitelský úřad: Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires - Embajada de la República Checa
Adresa: Junín 1461, 1113 Buenos Aires
Telefon: +5411 4807 3107
Nouzová linka: +54911/41894152
E-mail: buenosaires@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/buenosaires
Diplomatická působnost: diplomatická a konzulární pro Argentinskou republiku, Paraguayskou republiku a Uruguayskou východní republiku

Vízum do Argentiny: občané ČR - vízum není nutné k turistickým pobytům kratším 90 dní. Vízum je potřeba v případě, že účel cesty není turistický nebo délka pobytu je delší než 90 dní.

Očkování: doporučuje se virová hepatitida A+ B, tetanus. První pomoc v případě nehody poskytují zdarma některá veřejná nemocniční zařízení (městská či státní), jejichž kvalita je velmi různorodá. Soukromá léčebná zařízení poskytují ošetření pouze za platbu v hotovosti. Totéž platí pro ošetření u zubaře. Z tohoto důvodu doporučujeme všem účastníkům našich zájezdů i individuálním turistům uzavřít cestovní pojištění. Pokud užíváte léky pravidelně, doporučuje se vzít medikamenty s sebou a nespoléhat na jejich zakoupení v zemi.

Celní předpisy a omezení: do Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso, ...). Dovážet se smí konzervované potraviny nebo potraviny "v prášku". Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně 10.000 USD. Na hranicích s Paraguayí se doporučuje celně deklarovat dražší zboží, při nákupech ve free shopech doporučujeme uchovat si fakturu. V Argentině platí zákaz dovozu - vývozu alkoholických nápojů, vína a tabákových výrobků. Nedoporučujeme nakupovat argentinské vaukově balené hovězí maso - dovoz do EU je v této formě zakázán a zboží bude po příletu do Evropy zabaveno.

Elektřina: 220 V (cestovní redukce)

Měna a placení: národní měnou je argentinské peso (= 100 centavos). Všude je možné směnit také euro. Kurzy bývají výhodnější ve směnárnách než v bankách. Běžně jsou přijímány platební karty VISA, Master Card, American Express či Diners Club, při placení v hotovosti bývá cena obvykle o něco nižší. Široce rozšířená síť bankomatů je další variantou pro výběr místní hotovosti.

Nejoblíbenější zájezdy Argentina