El Chaltén - brána k Fitz Roy

El Chaltén leží v jihoargentinské provincii San Cruz, v těsné blízkosti národního parku Los Glaciares. Největší atrakcí této lokality a jeden z důvodů existence tohoto městečka jsou skalní masivy Fitz Roy a Cerro Torre. Tyto majestátné a jedinečné skalní útvary každoročně přitahují obrovské zástupy turistů a horolezců.

Již samotný vznik městečka El Chaltén je zajímavý. V polovině osmdesátých let minulého století, kdy politické vztahy mezi Argentinou a Chile byly velice chladné až nepřátelské, se Argentina rozhodla založit oficiální osídlení v této jinak řídce obydlené oblasti. Důvod byl prostý. Na společné hranici mezi Argentinou a Chile v celkové délce přes 5600 km najdete místa, kde do dnešní doby není stanovena přesná mezinárodní hranice. Na mapě najdete pouze volné místo bez hraniční čáry. Jedním z těchto míst je právě oblast na jih od Fitz Roy a Cerro Torre. Každé další osídlení sporných oblastí znamená pro danou zemi výraznou výhodu pro budoucí řešení územních nároků. Proto v roce 1985 bylo založeno městečko El Chaltén. V jazyce původních indiánských obyvatel Tehuelčů to znamená „kouřící hora“. Důvodem jsou téměř neustále přítomné mraky zahalující vrchol Fitz Roy, díky kterým indiány považovali horu za vulkán.

V roce 1877 tuto neosídlenou oblast Patagonie prozkoumával argentinský cestovatel a objevitel Francisco Perito Moreno a horu pojmenoval na počest kapitána Roberta FitzRoy, který se jako kapitán lodi HMS Beagle zasloužil o rozsáhlejší prozkoumání a zmapování Patagonie během své expedice ve třicátých letech 19.století, které se zúčastnil také mladý Charles Darwin. V roce 1834 se oba vydali proti proudu řeky Santa Cruz, s cílem dostat se co nejdále do vnitrozemí.

El Chaltén znamená "kouřící hora" v původním indiánském jazyce Tehuelches.

El Chaltén jsem poprvé navštívil v roce 2003. Nejbližší město je El Calafate vzdálené 220km v té době dostupné pouze prašnou silnicí. El Chaltén byla spíše vesnice bez jakékoliv veřejné infrastruktury. Bylo to jako cestování v čase zpět. Žádná banka, internet, pár hostelů, hotelů a jeden koloniál zásobovaný čerstvými potravinami jednou týdně. O deset let později je to nejrychleji rostoucí městečko Argentiny, přitahující davy turistů i lidí hledající práci v turistickém ruchu. Dnes se do El Chaltenu dostane po krásné nové asfaltové silnici, doba cestování se zkrátila z pěti na tři hodiny a po příjezdu vás čeká městečko nabízející komplexní zázemí pro návštěvníky s jakýmkoliv rozpočtem. Nové silnice, chodníky, veřejné osvětlení, nový autobusový terminál, nepřeberné možnosti ubytování, obchody, restaurace, bary ani náhodou nepřipomínají dobu před deseti lety. Každý rok, když cestuji do Patagonie, tak trochu se zatajeným dechem čekám na to, co dalšího v El Chalténu vyrostlo a co se změnilo.

I přes tento překotný rozvoj městečka je El Chalten stále jen výspa na pokraji divočiny. Pokud máte štěstí a počasí je dobré, tak již dvě hodiny před příjezdem do El Chaltenu, můžete v dálce spatřit vrchol Fitz Roy (3405 m.n.m), vystupující majestátně na úroveň okolní krajiny a pochopíte proč je považován za jednu z největších atrakcí celé Patagonie. Tento granitový masiv s téměř 2000 m vysokou hladkou stěnou je považován za jeden z nejnáročnějších horolezeckých výstupů a to především neustálou proměnlivostí počasí. Celá oblast Fitz Roy a Cerro Torre je velice populární pro jednodenní výlety i několikadenní treky.

Z El Chaltenu se dostanete k táboru pod Fitz Roy za cca 2,5 až 3 hodiny. Pokud máte dostatek sil a vůle můžete po další hodině náročného stoupání dojít až k ledovcovému jezeru Laguna de los Tres. Jakmile se přehoupnete přes kamenitou morénu laguny, otevře se vám dechberoucí pohled na samotný Fitz Roy a několik dalších vrcholů v jeho blízkosti. V této části jsou celkem časté silné poryvy větru, kdy i dospělý člověk má problém udržet rovnováhu. Pokud vyrazíte z El Chaltenu brzy ráno, můžete se dostat k laguně již kolem 11.hodiny a je celkem pravděpodobné, že zde potkáte pouze pár lidí. Později se počet turistů rychle zvyšuje a také pravděpodobnost, že se počasí v odpoledních hodinách změní, obvykle k horšímu. Po návratu zpět do vesnice si můžete dopřát trochu výhod civilizace a zajít si na točené pivo s pořádným argentinským steakem nebo pečeným jehněčím. Pro milovníky sladkého mohu doporučit fantastické palačinky se zmrzlinou, které připravují na mnoho způsobů v jedné místní palačinkárně….

 
10.6.2015  jš