Beagle Channel

Beagle Channel (Beagle průliv) se nachází na jihu Jižní Ameriky, v souostroví Tierra del Fuego (Ohňová země), a rozprostírá se mezi Chile a Argentinou. Spolu s Magalhãesovým průlivem a Drakeovým průlivem tvoří tři klíčové splavné kanály spojující Tichý a Atlantský oceán. Beagle Channel je přibližně 240 km dlouhý a na nejužším místě dosahuje šířky kolem 5 km.

Nejoblíbenější zájezdy Beagle Channel

Strategická poloha a navigace

Ačkoli Beagle Channel a Magalhãesův průliv jsou významné pro plavbu, vzhledem k jejich úzkým a zrádným podmínkám se pro komerční plavbu upřednostňuje širší Drakeův průliv. Drakeův průliv nabízí bezpečnější a rychlejší trasu pro moderní lodní dopravu, která je schopná překonat náročné antarktické vody. Nicméně Beagle Channel a Magalhãesův průliv jsou často využívány menšími plavidly, včetně výzkumných lodí a turistických výprav mířících na Antarktidu nebo objevujících krásy Ohňové země.

Historický význam

Beagle Channel byl pojmenován po britské lodi HMS Beagle, která se účastnila hydrografického průzkumu pobřeží Jižní Ameriky v letech 1826–1830 pod vedením kapitána Roberta FitzRoye. Na druhé expedici lodi Beagle byl přítomen také mladý přírodovědec Charles Darwin, který během této cesty nasbíral materiál pro svou teorii evoluce. Oblast je tedy významná nejen z geografického, ale i z vědeckého hlediska.

Spor o ostrovy

Několik menších ostrůvků, jako jsou Picton, Lennox a Nueva, se nachází východně od Beagle Channel směrem k mysu Horn. Tyto ostrůvky byly dlouho předmětem územního sporu mezi Argentinou a Chile. Konflikt vyvrcholil v roce 1978, kdy hrozil válečný střet. Naštěstí diplomatické úsilí a zprostředkování Vatikánu vedlo k uzavření mírové smlouvy v roce 1984, která spor ukončila. Podle této dohody připadly ostrůvky Chile, čímž se zabránilo dalšímu vyhrocení konfliktu. Mírová dohoda je dodnes považována za významný diplomatický úspěch v historii obou zemí.

Přírodní bohatství a turismus

Beagle Channel je známý svou úchvatnou přírodní scenérií. Oblast obklopuje dramatická krajina, včetně sněhem pokrytých hor, hustých lesů a ledovců, které sjíždějí přímo do moře. Průliv je také domovem bohaté fauny, včetně tučňáků, tuleňů a velryb. Město Ushuaia, ležící na argentinské straně průlivu, je často označováno jako „nejjižnější město světa“ a slouží jako výchozí bod pro expedice na Antarktidu. Výletní lodě zde nabízí okružní plavby, během kterých mohou turisté obdivovat krásy Ohňové země a přírodní rezervace, jako je například ostrov Martillo, kde hnízdí kolonie tučňáků.


Oblast Beagle Channel má také ekologický význam. Jako součást subantarktického ekosystému je průliv citlivý na změny klimatu a lidskou činnost. V posledních letech roste snaha o ochranu tohoto jedinečného prostředí před nadměrnou těžbou a znečištěním, aby byla zachována jeho biodiverzita a přírodní krása pro budoucí generace.


Proč cestovat s CK Soleada

Jsme cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy do Střední a Jižní Ameriky již od roku 2004. Nabízíme komfortní cestování v malých skupinách se zkušenými a jazykově vybavenými českými průvodci. Víc než 25 let jezdíme oba spolumajitelé 4-5x ročně do zemí Latinské Ameriky, nejen jako průvodci, ale také za poznáním nových míst, které Vám pak můžeme představit v nových programech. Mnoho našich itinerářů posloužilo jako inspirace pro další cestovní kanceláře na českém trhu.

Latinskou Ameriku máme rádi, dobře ji známe a rádi Vám ji ukážeme. Hodnocení klientů hovoří za vše.

  • fa

    Maximální požitek z cestování​ Cestujeme ve skupinkách 8-12 osob se zkušenými českými průvodci. Pestrý program, komfortní ubytování, privátní doprava, vstupy v ceně.

  • fa

    Osobně připravené zájezdy Všechny programy poznávacích zájezdů připravujeme sami na základě osobních zkušeností z jednotlivých zemí.

  • fa

    Kvalita prověřená zákazníky Latinská Amerika je naše srdeční záležitost. Jezdíme tam více než 20 let a stále nás to ohromně baví. Přečtěte si hodnocení zájezdů od našich klientů.