Mexiko

Mexiko - jedna z nejpopulárnějších destinací pro dovolenou ve Střední Americe. CK Soleada nabízí několik poznávacích zájezdů do Mexika. Tato země nabízí bohatý mix předkolumbovských kultur (Aztékové, Máyové, Olmékové, Toltékové,atd.), koloniální kulturu, nádhernou architekturu, přírodní bohatství (pláže Karibiku i Pacifiku, sopky, deštné pralesy Yucatánu), kulturní dědictví a vyhlášenou mexickou kuchyni. Mezi oblíbené destinace patří: Mexiko City, Teotihuacán, Taxco, Acapulco, Puebla, Oaxaca, Palenque, Yucatán, Merida, Uxmal, Chichen Itzá, Tulum, Playa del Carmen nebo Cancun.


Oficiální název: Spojené státy Mexické (estados Unidos Mexicanos)
Rozloha: 1 964 375 km2
Obyvatelstvo: 112 322 757
Národnostní složení: 60 % mesticové, 30 % indiáni, 9 % běloši
Hlavní město: Ciudad de México
Státní zřízení: federativní prezidenstská republika
Územní členění: 31 spolkových států a distrikt hlavního města
Jazyk: španělština
Měna: mexické peso (MXN)
Náboženství: 89 % katolické, 6 % protestantské
Časové pásmo: - 5 až - 8 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 52
Důležitá telefonní čísla: policie 060, první pomoc 065/066, hasiči 068

Zastupitelské úřady: Velvyslanectví Mexiko, Embajada de la República Checa
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México
Telefon +52 55 55312544, 55312777
Fax +52 55 55311837
Nouzová linka +52 1 55 21092399
E-mail mexico@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/mexico

Honorární konzulát Cancún
Calle Relámpago 24 casa 5 SM 18 M9, CP 77505 Cantun Benito Juarez
Telefon 00 52 998 884 1216
E-mail cancun@honorary.mzv.cz

Vízum: občané ČR s platným cestovním pasem mohou vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Spojených států mexických po dobu delší než 180 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na Velvyslanectví Mexika v Praze.
Při vstupu na území je nutné předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo na hraničním přechodu.
Turisté nemají ve Spojených státech mexických ohlašovací povinnost.

Očkování: doporučuje se virová hepatitida A + B, břišní tyfus, tetanus.

Celní předpisy a omezení: povinné vyplnění celní deklarace před vstupem na mexické území (formulář je distribuován v letadle před přistáním).
Cestující mezinárodními lety Evropy, Asie a Kanady s přípoji na mezinárodní nebo vnitrostátní linky, povinni předložit svá zavazadla k celní kontrole při prvním vstupu na území Mexika. Po odebrání svého zavazadla z dopravníkového pásu se pasažéři dostaví k celní kontrole, tj. zavazadlo jim nebude automaticky přeloženo na let do cílové destinace.
Pro neobchodní dovoz jsou od cla osvobozeny osobní věci v hodnotě nepřesahující 1000,- USD na osobu v množství odpovídajícím délce pobytu.
Osoby starší 18 let mohou dovážet 20 krabiček cigaret, 25 doutníků nebo 200 gramů tabáku a až 3 l vína, piva nebo likéru. Zjistí-li celní orgány dovoz věcí nad povolený limit, je cestující postižen pokutou ve výši 100-300% komerční hodnoty zboží. Naprosto zakázán je dovoz drog a omamných látek a bez příslušného povolení dovoz zbraní, patron, výbušnin, potravin, zvířat, léků atd.
Bez příslušného povolení je zakázán dovoz čerstvého ovoce, zeleniny, masných výrobků, mléčných výrobků, chemických, farmaceutických a biologických výrobků pro zemědělskou potřebu.
Bez povolení Ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů je zakázáno sbírat a vyvážet volně rostoucí rostliny (např. kaktusy) jejich plody a semena (jedná se o trestný čin s trestní sazbou 1-9 let odnětí svobody), korály a lovit a vyvážet živočichy (zejména chráněné) a výrobky z nich (např. želvoviny). Je zakázán vývoz archeologických předmětů, historických písemností a památek.

Dovoz deviz je limitován částkou 10.000,- USD v hotovosti nebo cestovních šecích na osobu. Je-li dovážená finanční částka vyšší, je nutno ji deklarovat, pak nepodléhá zpoplatnění. Výměna deviz je volná.

Elektřina: 110 V, zásuvky jsou přizpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Měna a placení: v Mexiku je rozšířené placení pomocí platební karty. Nejlépe jsou přijímány karty MC/EC, Visa, American Express. Měna vhodná k výměně - USD, EUR.

Nejoblíbenější zájezdy Mexiko