Chile


Oficiální název: Chilská republika
Rozloha: 756 626 km2
Obyvatelstvo: 17 248 450
Národnostní složení: Chilané evropského původu 93 % (Španělé, Baskové, Němci, Chorvati, Angličani), Indiáni 5 %, další 2 % (Palestinci, Židé)
Státní zřízení: prezidentská republika
Hlavní město: Santiago de Chile
Územní členění: 15 regionů, 51 provincií, 335 komun
Jazyk: španělština
Měna: chilské peso (CLP)
Náboženství: římští katolíci 75 - 76 %, protestanti 13 %, ostatní 4 %, bez vyznání 6 %
Časové pásmo: -3, - 4 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 56
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 131, hasiči 132, policie 133

Zastupitelské úřady: Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile, Embajada de la República Checa
Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile
Telefon +562/22321066, 22311910
Fax +562/22320707
Nouzová linka +569/92492220
E-mail santiago@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/santiago

Vízum do Chile: pro občany ČR platí bezvízový styk pro turistické cesty kratší 90 dnů. Při pobytu delším než 90 dnů je držitel cestovního pasu ČR povinen obstarat si vízum ještě před příjezdem do Chile.

Očkování: do Chile není vyžadováno speciální očkování - klimatické podmínky to nevyžadují a hygienické podmínky jsou na dobré úrovni (včetně kvality pitné vody z veřejné vodovodní sítě ve větších městech).
ČR nemá s Chile uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotnické péče. Veškeré zdravotnické služby jsou velmi drahé. Jejich úroveň je také rozdílná a především mimo hlavní město se projevují nedostatky jak v technickém, tak v personálním zabezpečení. Platí se obvykle ihned v hotovosti.

Celní předpisy a omezení: cizinec při vstupu na území Chile povinně vyplňuje formulář chilské zemědělské a veterinární služby, v němž deklaruje, že do země nedováží žádné rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, med a další potraviny. Na hraničních přechodech včetně mezinárodních letišť při vstupu do Chile rutinně probíhají důkladné prohlídky zavazadel. Do Chile je možno přivézt v hotovosti pouze částku do ekvivalentu 10.000,- USD. Do Chile lze bezcelně dovézt 2,5 litru alkoholických nápojů a 400 cigaret, 50 doutníků a 500 gramů lulkového tabáku.

Za „zavazadla a předměty osobní potřeby nepodléhající clu“ se podle chilských zákonů považuje videokamera, mobilní telefon, fotoaparát, přenosný přístroj k nahrávání či reprodukci hudby (MP3, MP4), přenosný počítač, sportovní vybavení v množství odpovídajícím délce pobytu a potřebám turistiky, nutné léky s odpovídajícím předpisem, dalekohled, dárky, jejichž cena nepřevyšuje ekvivalent 300,- USD, knihy a předměty osobní hygieny.

Elektřina: 220 V / 60 Hz, v hotelích by neměl být adaptér zapotřebí.

Měna a placení: místní měnu lze nakoupit za eura, dolary, britské libry, za jinou měnu na letištích, ve směnárnách a některých bankách. Vždy si lze vybrat peníze v hotovosti z bankomatu, navíc ve výhodnějším kurzu. Záleží ovšem na výši poplatku, který vám za výběr v zahraničí naúčtuje vaše domácí banka.Nejoblíbenější zájezdy Chile