Buenos Aires

Buenos Aires je hlavním a největším městem Argentiny a zároveň je druhou největší metropolí Jižní Ameriky. Město se rozkládá na břehu západním břehu Río de la Plata, na jihovýchodním pobřeží kontinentu. Je nejnavštěvovanějším městem Jižní Ameriky a jednou z nejdůležitějších, největších a nejlidnatějších jihoamerických metropolí. Je hlavním politickým, finančním, průmyslovým a obchodním centrem Argentiny. Často je nazýváno jako „Paříž Ameriky“.

Buenos Aires je oblíbeným turistickým cílem. Známé je zejména díky evropskému stylu architektury, bohatému kulturnímu životu a největší koncentrací divadel na světě.

Argentina je země přistěhovalců a většina z nich do země vstoupila přes Buenos Aires. Proto zde najdete národnosti z celého světa, ale především z Evropy. Hlavní proudy imigrantů přicházely ze Španělska, Itálie, Británie, Skandinávie, Německa, později z Asie, ale i okolních zemí v Jižní Americe. Najdet zde i mnoho Arabů a největší židovskou komunitu mimo Izrael. Počet obyvatel v roce 2010 byl necelé 3 miliony, metropolitní olbast má vice než 13 milionů. Většina obyvatel jsou římští katolíci.

Historie města je bohatá. První zmínky o osídlení sahají do počátku 16. století. První osadu založili Španělé a jmenovala se „Puerto de Nuestra Señora Santa María del Buen Aire“ („Přístav naší Nejsvětější Panny Marie dobrého větru“). Roku 1541 byla osada vypálena a území získali indiáni. Kolonizátoři se na území vrátili v roce 1580 a nechali postavit město „Ciudad de la Trinidad, y Puerto de Santa María del Buen Aire („Město Nejsvětější Trojice a přístav Nejsvětější Panny Marie dobrého větru“). Roku 1776 se město stalo hlavním městem španělského místokrálovství Río de la Plata. Hlavním městem samostatné Argentiny se stalo Buenos Aires v roce 1880. V roce 1913 zde byla zprovozněna 1. linka metra, první v celé Jižní Americe.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří: Avenida 9 de Julio, Obelisk, Prezidentský palác Casa Rosada, hlavní náměstí Plaza de Mayo, Metropolitní katedrála, pěší zóna Florida, umělecká čtvrť San Telmo, čtvrť La Boca s pestrobarevnými domky či hřbitov Recoleta. Město je kolébkou Tanga, které bylo v roce 2009 zapsáno do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ve městě najdete mnoho turistických zařízení s představením tanga a typickým argentinských steakem.

Významná je zdejší architektura, která se vyznačuje svojí inspirací evropskou architekturou především v Barceloně, Paříži či Madridu. K vidění jsou nejrůznější architektonické slohy – koloniální, Art Deco, secese, baroko, neogotika, atd.


Nejoblíbenější zájezdy Buenos Aires