Časté dotazy k zájezdům

Informace k zájezdu

Již od prvního kontaktu s klienty se snažíme poskytnout co nejvíce podrobných a přesných informací o tom, co vás na zájezdu čeká. Pokud vás zajímá jak létáme, kde se bude bydlet a jak probíhá stravování během zájezdu a další praktické informace, pak si přečtěte následující odstavce. Pokud zde nenajdete odpověď, můžete nás kdykoliv kontaktovat, rádi vám odpovíme. 

Obvykle měsíc před odjezdem zasíláme pokyny k zájezdu, kde najdete velice podrobně zpracované informace k vámi objednanému zájezdu. V nich jsou uvedeny již konkrétní hotely v jednotlivých destinacích, přesný letový řád mezinárodních letů i případných místních přeletů. Dále zde uvádíme upřesněný itinerář, doporučené kapesné, fakultativní výlety, praktické informace k počasí, oblečení a zavazadlům.

V případě zájmu ze strany většiny účastníků zájezdu, pořádáme informační schůzky cca měsíc před odletem, obvykle v Praze. 
 

Mezinárodní letecká doprava 

Mezinárodní i vnitrostátní lety pouze s renomovanými dopravci....
Mezinárodní letecká doprava je vždy součástí ceny zájezdu včetně leteckých tax a palivových příplatků. Z tohoto důvodu je důležité, aby se klienti hlásili na zájezdy včas a nenechávali přihlášku na poslední chvíli. Ceny letenek a obsazenost letů stoupají s blížícím se termínem odletu a může obtížné garantovat stejné letecké spojení jako pro dříve přihlášené účastníky. 

Na lety do Jižní i Střední Ameriky využíváme renomované mezinárodní dopravce a zásadně pravidelnou linkovou dopravu. Nelétáme charterovými lety. Z tohoto důvodu je na letu do Latinské Ameriky vždy jeden přestup v Evropě a poté může být další v Latinské Americe dle cílové destinace. Nelétáme přes USA, takže naši klienti nepotřebují mít biometrické pasy a povolení ESTA pro tranzit přes USA. V okamžiku rezervace letenek, obvykle děláme seating pro všechny lety, pokud je to možné. Pokud máte požadavek na sedadla v letadle, dporučujeme nás o tom včas informovat.
 

Místní přelety

U některých zájezdů jsou nutné místní přelety jak vnitrostátní tak i mezinárodní. Např. v Brazílii jsou místní přelety nutné u všech zájezdů s ohledem na vzdálenosti mezi jednotlivými navštívenými místy. I v dalších zemích využíváme leteckou dopravu, abychom se vyhnuli dlouhým a nepohodlným pozemním přesunům. Využíváme renomované místní dopravce např. (LAN, TAM, GOL, Aerolineas Argentinas, Aeromexico..atd). 
 

Pozemní doprava

 U všech zájezdů využíváme privátní dopravu během celého zájezdu. Na všechny transfery, místní přesuny i exkurze využíváme spolehlivé místní partnery s pohodlnými vozidly dle velikosti 
skupiny. Vždy využíváme větší vozidla než je velikost skupiny, tak aby měli všichni účastníci dostatek místa. Uvědomujeme si, že vysoký komfort dopravy je důležitý pro zdárný průběh zájezdu. Veškerá doprava je objednána před odjezdem, takže průvodce nedomlouvá služby na místě. 

Výjimečně využíváme služby i veřejné dopravy např. na trase Cuzco - Puno jezdí velice komfortní turistické autobusy, které mají plný servis včetně místního průvodce a během cesty mají 3 zajímavé zastávky na památkách a v ceně je také bufetový oběd. Dalším důvodem pro využití veřejné autobusové dopravy může být vyšší komfort než při použití privátní dopravy, např. během cesty Ushuaia - Punta Arenas v Patagonii. 

Během některých zájezdů využíváme i lodní dopravu, případně speciální dopravu terénními vozidly 4x4 ( zájezd Do nitra And). 
 

Ubytování

S ohledem na rozmanitost celého kontinentu, rozdílností a zvyklostí v jednotlivých zemích je potřeba být připraven na některá specifika, která nejsou pro nás Evropany snadno pochopitelná. Tím nemáme na mysli kvalitu a standard ubytování, ale spíše některé Některé hotely nabízejí krásné výhledy.....
Standard ubytování - u všech zájezdů využíváme služeb hotelů v kategorii 3-4*, které máme vyzkoušené a víme, že poskytují odpovídající služby. Vybavení pokojů zahrnuje kromě lůžek privátní sociální zařízení, ručníky, mycí prostředky a ve většině případů i fény. Dále na pokojích jsou TV, telefon a bezpečnostní schránky. Pokud není na pokoji sejf, je možné uskladnit cenné věci na recepci hotelu.
Typ ubytování - ve velkých městech obvykle najdete hotely v moderních budovách s vyšší kapacitou pokojů a rozsahem služeb, které jsou běžné v Evropě. V lokalitách mimo města nebo v přírodě (národní parky, horské oblasti atd) jsou hotely spíše rodinného typu s nižší kapacitou pokojů. Tyto hotely často bývají umístěny v pěkném prostředí a velice často i samotné budovy jsou z hlediska architektury nebo historie zajímavé. Některé destinace jako Mexiko, Peru, Guatemala nebo Bolívie nabízejí možnosti ubytování v nádherných koloniálních budovách.   
Lokalita - tento aspekt je stejně důležitý jako samotná kvalita služeb hotelu. V městech volíme hotely, které se nacházejí v centru, tak aby se nacházeli v blízkosti turistických atrakcí a také v okolí bylo dostatek restaurací a obchodů.
 

Stravování

U každého programu je uvedeno stravování zahrnuté do ceny zájezdu. S ohledem na standard ubytování v hotelech 3-4* jsou v každém zájezdu zahrnuty snídaně podávané v hotelech. Obvykle se Kromě památek vás čekají i kulinářské zážitky....jedná o bufetové snídaně dle místních zvyklostí. Např v Argentině jsou typické "sladké snídaně" zahrnující velký výběr sladkého pečiva, ale také šunku a sýr. Ve Střední Americe jsou nedílnou součástí snídaně vajíčka na různé způsoby a fazole, případně rýže. Složení snídaní se liší země od země, nicméně vždy nabízí bohatý výběr pro každého. 

Kromě snídaní je v některých zájezdech zahrnuto další stravování- obědy nebo večeře. Např. v programech do Amazonie (Velká cesta Brazílií nebo Přírodní krásy Brazílie) je zahrnuta plná penze během pobytu v Amazonii. Také během programu v Kostarice v národním parku Tortuguero je zahrnuta plná penze. U některých okruhů jsou zahrnuty obědy, obvykle formou bohatého bufetu místní kuchyně. 

Stravování nezahrnuté v programu se řeší na místě v spolupráci s našimi průvodci. Během dne je vždy v programu počítáno s časem na oběd, večer se obvykle chodí společně na večeře do restaurací, které máme vyzkoušené. S ohledem na malý počet osob ve skupinách se účastníci rádi stravují společně. Naši průvodci mohou klientům doporučit spolehlivé a oblíbené restaurace v každém místě během programu. 
 

Průvodci

Kromě kvalitních služeb klademe velký důraz na kvalitní průvodce, kteří skupiny doprovázejí. Protože jsme malá specializovaná cestovní kancelář spolupracujeme s omezeným okruhem průvodců, které máme ověřené a jedná se o dlohodobou spolupráci. Všichni naši průvodci hovoří místním jazykem (španělština případně portgalština), znají navštívené destinace a mají velice rozsáhlé znalosti místních reálií. Oba spolumajitelé CK Soleada sami jezdí jako průvodci zájezdů a tím mají neustálou zpětnou vazbu ze strany klientů na zájezdech.
 

Velikost skupin

Cestujeme v malých skupinkách...
Od začátku fungování naší cestovní kanceláře organizujeme poznávací zájezdy pouze v malých skupinách. Klientům garantujeme, že velikost skupiny bude od 6 od 14 osob dle zájezdu. Obvyklá velikost skupiny je 8-10 osob. To zajištuje dostatečně osobní přístup průvodců ke klientům a také především určitou flexibilitu během zájezdu. Není nic deprimujícího pro klienty než neustále čekat na opozdilce a pokud průvodce tráví většinu času odškrtáváním seznamů účastníků. V menších skupinkách je možné operativně upravovat program dle všeobecné domluvy a je daleko snažší chodit společně na jídlo do restaurací.
 

Zavazadla 

Na všechny naše poznávací zájezdy můžete mít jako hlavní zavazadlo kufr. Obvyklý váhový limit u mezinárodní dopravy je 23 kg, u místních přeletů to může být i méně 15-20kg dle aerolinek. Proto doporučujeme nevozit zbytečné věci a oblečení. Vždy vás dopředu podrobně informujeme o předpokládáném počasí a doporučeném oblečení. U většiny zájezdů je možné během zájezdu si nechat vyprat ať již v hotelu nebo v místních prádelnách. Kromě hlavního zavazadla doporučujeme mít s sebou i menší zavazadlo (batůžek) na denní výlety. U všech zájezdů jsou organizované transfery, takže manipulace se zavazadly je omezena pouze na nakládání a vykládání na letištích a u hotelů. 
 

Peníze a kapesné

Všechny země Latinské Ameriky používají vlastní měnu, která je směnitelná z USD nebo EUR. Obecně je oblast Latinské Ameriky historicky dolarová, tzn. že o něco vhodnější je mít s sebou hotovost v amerických dolarech. V mnoha zemích je možné platit přímo v dolarech bez nutnosti směny na místní měnu. Obvykle doporučujeme výměnu určité částky na místní měnu a část si nechat v USD. Konkrétní rady k výměně peněz a předpokládané výši kapesného najdete v podrobných pokynech před odjezdem.