Uruguay

Tato malinká země, vklíněná mezi své velké sousedy - Argentinu a Brazílii, bývá velice často opomíjená. Rozlohou druhá nejmenší země kontinentu s třetinovou populací České republiky patří mezi nejvyspělejší země Latinské Ameriky. Příznivé podnikatelské prostřední, nízká korupce, kvalitní školství i zdravotnictví řadí tuto zemi v mezinárodních hodnoceních na přední místa. 

Prvním osídlením země bylo město Colonia del Sacramento, které založili Portugalci v roce 1680. Odpovědí Španělů bylo založení Montevidea, které je dnešní hlavní město země. Poté se obě velmoci střídali o nadvládu až nakonec na začátku 19. století se Uruguay vydala na cestu nezávislosti. Během 19.století prošla země občanskou válkou, vojenskými konflikty se svými sousedy. 20. století také nebylo jednoduché a až v roce 1985 se země vydala na cestu k demokracii. Dnes patří mezi nejdemokratičtější země světa a obyvatelé jsou v průzkumech spokojeni jak jejich země funguje. 

Pokud se chcete do Uruguay vydat, pak nejkratší cesta je trajektem z Buenos Aires. Plavba do Colonia del Sacramento trvá hodinu a čeká na vás poklidná atmosféra koloniálního historického centra města. To je velice populární mezi obyvatelemi Buenos Aires na víkendové výlety. Další zajímavým místem je rozhodně hlavní město Montevideo, po zemi cca 3 hodiny cesty od Colonie. Historické centrum města se za posledních několik let opravilo a je velice turisticky přívětivé. Dalším lákadlempředevším pro jihoamerické turisty je vyhlášené přímořské letovisko Punta del Este

Drtivá většina populace je evropského původu a Uruguayci jsou více povahově podobní svým předkům než sousedním Argentincůn nebo Brazilcům. Stejně jako v sousední Argentině obyvatelé milují hovězí maso a pijí yerba maté. Národním sportem je samozřejmě fotbal.  


Oficiální název: Uruguayská východní republika (República Oriental del Uruguay)
Rozloha: 176 220 km2
Obyvatelstvo: 3 415 920
Národnostní složení: Uruguayci 88 %, 8 % míšenci, 4 % indiáni, 1 % Afričani
Hlavní město: Montevideo
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 19 departmentů
Jazyk: španělština, portugalština
Měna: uruguayské peso (UYU)
Náboženství: římští katolíci 66 %, ostatní 34 %
Časové pásmo: - 4 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 598
Důležitá telefonní čísla: ambulance 105, policie 911, hasiči 104, soukromá záchranná služba 159

Zastupitelské úřady: Honorární konzulát Montevideo,  Colonia 1323, P. 10AP. 1002 B, C.P. 11.100, Montevideo
Telefon     +598 2 901 6887
E-mail     montevideo@honorary.mzv.cz

Vízum: občané ČR nepotřebují vízum k turistickému pobytu kratšímu 90 dnů. Cizinci na hranicích vyplňují vstupní/výstupní formulář.
Při cestách z Uruguaye se platí letištní poplatek. Ty bývají v ceně letenky zahrnuty pouze u velkých společností.

Očkování: doporučuje se hepatitida A+B, břišní tyfus, vzteklina, žlutá zimnice.

Celní předpisy a omezení: přísný zákaz dovozu potravin, zvířat a rostlin bez zvláštního fytosanitárního povolení.

Elektřina: 220 V, 50 Hz, není třeba adaptér.

Měna a placení: ve většině obchodů a restaurací jsou přijímány USD. 

Nejoblíbenější zájezdy Uruguay