Kostarika

Kostarika - úplný ráj pro milovníky přírody. Nádherná pobřeží Karibiku i Pacifiku, aktivní vulkány, horké prameny, národní parky s obrovskou diverzitou fauny i flóry. Jedna z mála země na světě bez armády a jediná země Latinské Ameriky, která neprošla významným vojenským konfliktem po druhé světové válce. V Kostarice rozšířený výraz "Pura vida" plně charakterizuje obyvatele jako pohodové a přátelské lidi. Rozhodně si nenechte ujít: příjemné klima hlavního města San José, národní parky Tortuguero a Carara, vulkány Poas, Irazú a samozřejmě Arenal s horkými prameny Tabacon. Deštný prales můžete vidět v okolí Monteverde, nejkrásnější pláže najdete na pacifickém pobřeží např. v NP Manuel Antonio. Velkou atrakcí jsou i jeskyně Venado. V Kostarice je možné spatřit například kolibříky, papoušky, lenochody, želvy, karety mořské, delfíny, velryby a obrovské množství hmyzu, ptáků a drobných savců.


Oficiální název: Kostarická republika (República de Costa Rica)
Rozloha: 51 100 km2
Obyvatelstvo: 5,097 mil
Národnostní složení: 93,6 % běloši a míšenci (potomci Španělů), 1,9 % černoši (zejména Jamajčané), 1,7 % indiáni, 0,2 % číňané, 2,6 % ostatní
Hlavní město: San José
Státní zřízení: prezidenstká republika
Územní členění: 7 provincií, 81 kantonů, 473 distriktů
Jazyk: španělština, angličtina
Měna: kostarický colón (CRC)
Náboženství: římští katolíci 76,3 %, 14,4 % protestanti, 9,3 % ostatní
Časové pásmo: - 7 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 506
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 118, dopravní polici 2222-9330 / 2222 - 9245

Zastupitelské úřady: Honorární konzulát San José, Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José
Telefon +506 2296 3605, mobil: +506 8821 3828
E-mail sanjose@honorary.mzv.cz

Vízum: občané ČR s platnými cestovními pasu mohou cestovat do Kostariky do 90 dnů bez víza. Bezvízový styk za účelem turistiky nelze prodloužit. Důležitá je platnost pasu alespoň 1 den po datu plánovaného opuštění Kostariky a doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka) a finanční prostředky ve výši 100 USD na každý měsíc pobytu.

Očkování: doporučuje se virová hepatitida A + B, břišní tyfus, tetanus.

Celní předpisy a omezení: od cla je osvobozeno zboží osobního charakteru nebo sloužící k výkonu povolání účastníka (vše v přiměřeném množství). Při vývozu z Kostariky musejí být rostliny a rostlinné produkty doprovázeny příslušným fytosanitárním osvědčením vydávaným Ministerstvem zemědělství a povolením, které vystaví ministerstvo životního prostředí na základě předloženého dokladu o zakoupení rostliny/produktu.


Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvkou jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Měna a placení: Nejvhodnější měnou k výměně je USD. K výměně v bankách je potřeba cestovní pas. Nejrozšířenějšími kartami jsou Visa a MasterCards. Lze je využívat ve většině dražších hotelů, v restauracích i obchodech. Bankomaty naleznete ve většině měst a turistických oblastech.


Nejoblíbenější zájezdy Kostarika