Ciudad de México

V angličtině se tomuto hlavnímu městu Mexika říká Mexico City. Nachází se ve vnitrozemí v horách (2 000 m.n.m.) a patří mezi největší města na světě s více než 20 miliony obyvateli. Zároveň patří k městům s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli v jednotlivých čtvrtích. Obyvatele ve východní části města trápí chudoba, nezaměstnanost, nedostatek jídla a pitné vody. V západní části města naopak žijí majetnější lidé.

Centrem města je náměstí Zócalo a náměstí Tří kultur. V roce 1987 bylo historické centrum města a kulturní krajina Xochimilca zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dalšími dvěma památkami ve městě zapsanými na seznamu UNESCO jsou dům a ateliér Luise Barragána a univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity. Nedaleko města se nachází aktivní sopka Popocatépetl, která je druhým nejvyšším vrcholem Mexika. Mezi další navštěvovaná místa patří: prezidentský palác, aztécké vykopávky Templo Mayor, katedrála z 16. století, divadlo Bellas Artes a Torre Latinoamericana.

Město bylo založeno v roce 1521 na ruinách bývalého hlavního města Aztéků – Tenochtitlánu. V letech 1525 – 1810 bylo město hlavním městem Nového Španělska. V roce 1956 byl postaven první mrakodrap ve městě – Torre Latinoamericana. V roce 1957 bylo město poničeno zemětřesením. Další zemětřesení proběhlo v roce 1985 (8,1 Richterovy stupnice). Letní olympijské hry se konaly v Mexico City v roce 1968 a v letech 1970 a 1986 Mistrovství světa ve fotbale.

Problémem současného města je vedle sociálních rozdílů hlavně kriminalita a znečištění ovzduší.
Mexico City je důležitým ekonomickým uzlem Latinské Ameriky. Mexico City má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě.

Mexická kuchyně patří k jedné z nejoblíbenějších. Hlavními surovinami jsou fazole, kukuřice, chilli papričky a tortillová placka – ta se upravuje na mnoho způsobů (tacos, nachos, burritos, quesadillas). K tortillám se často podává rajčatová omáčka či Guacamole, jehož hlavní surovinou je avokádo. V roce 2010 byla tradiční mexická kuchyně zapsána na seznam nehmotných památek UNESCO.
                                                                                                                                                            
 

Nejoblíbenější zájezdy Mexico City