V angličtině se tomuto hlavnímu městu Mexika říká Mexico City. Nachází se ve vnitrozemí v horách (2 000 m.n.m.) a patří mezi největší města na světě s více než 20 miliony obyvateli. Zároveň patří k městům s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli v jednotlivých čtvrtích. Obyvatele ve východní části města trápí chudoba, nezaměstnanost, nedostatek jídla a pitné vody. V západní části města naopak žijí majetnější lidé.

Centrem města je náměstí Zócalo a náměstí Tří kultur. V roce 1987 bylo historické centrum města a kulturní krajina Xochimilca zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dalšími dvěma památkami ve městě zapsanými na seznamu UNESCO jsou dům a ateliér Luise Barragána a univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity. Nedaleko města se nachází aktivní sopka Popocatépetl, která je druhým nejvyšším vrcholem Mexika. Mezi další navštěvovaná místa patří: prezidentský palác, aztécké vykopávky Templo Mayor, katedrála z 16. století, divadlo Bellas Artes a Torre Latinoamericana.

Město bylo založeno v roce 1521 na ruinách bývalého hlavního města Aztéků – Tenochtitlánu. V letech 1525 – 1810 bylo město hlavním městem Nového Španělska. V roce 1956 byl postaven první mrakodrap ve městě – Torre Latinoamericana. V roce 1957 bylo město poničeno zemětřesením. Další zemětřesení proběhlo v roce 1985 (8,1 Richterovy stupnice). Letní olympijské hry se konaly v Mexico City v roce 1968 a v letech 1970 a 1986 Mistrovství světa ve fotbale.

Problémem současného města je vedle sociálních rozdílů hlavně kriminalita a znečištění ovzduší.
Mexico City je důležitým ekonomickým uzlem Latinské Ameriky. Mexico City má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě.

Mexická kuchyně patří k jedné z nejoblíbenějších. Hlavními surovinami jsou fazole, kukuřice, chilli papričky a tortillová placka – ta se upravuje na mnoho způsobů (tacos, nachos, burritos, quesadillas). K tortillám se často podává rajčatová omáčka či Guacamole, jehož hlavní surovinou je avokádo. V roce 2010 byla tradiční mexická kuchyně zapsána na seznam nehmotných památek UNESCO.
                                                                                                                                                            
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2023

Na rok 2023 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací Latinské Ameriky např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.