Je hlavním městem mexického státu Yucatán a největším městem na poloostrově Yucatán. Počet obyvatel je přes 755 tisíc. Jako mnoho mexických měst byla i Mérida ovlivněna mayskými, španělskými, francouzskými, britskými a holandskými vlivy. Žije zde asi 60 % domorodého obyvatelstva. V roce 2001 bylo město vyhlášeno Americkým hlavním městem kultury díky své kvalitě života a neobyčejnému rozvoji umění.

Mérida byla založena v roce 1542 a pojmenována podle města Mérida ve Španělsku. Byla vystavena na místě Mayského města Thó, které bylo po staletí centrem mayské kultury. Mnoho architektonických památek z koloniálního období 18. a 19. století se nacházejí v historickém centru města. Dříve byla Mérida opevněným městem, které sloužilo k ochraně.  Na přelomu 20. století zde bylo postaveno mnoho velkých budov, které lemují hlavní třídu Paseo de Montejo.  Mérida má jednu z nejstarších historických čtvrtí v Severní i Jižní Americe. K vidění jsou zde koloniální domy.

Mérida je finančním i kulturním centrem poloostrova Yucatán.   

Oblíbená je zdejší kuchyně, např. Poc Chuc (grilované vepřové maso), salbutes (tortilly s hlávkovým salátem, rajčaty, krůtím masem a avokádem)a panuchos (tortilly s černými fazolemi, krůtím masem, salátem, avokádem a nakládanými cibulkami), bul kekek (černé fazole a vepřová polévka).
 

Zájezdy

Garantované zájezdy podzim 2019

Poslední volná místa v jarních zájezdech......

Pokud byste rádi cestovali do Latinské Ameriky, pak nabízíme poslední volná místa na zájezdy s garantovanými odjezdy např. do Brazílie, Patagonie, Mexika, velký okruh Latinskou Amerikou - Velká jihoamerická mozaika nebo do Bolívie. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.