Je hlavním městem mexického státu Yucatán a největším městem na poloostrově Yucatán. Počet obyvatel je přes 755 tisíc. Jako mnoho mexických měst byla i Mérida ovlivněna mayskými, španělskými, francouzskými, britskými a holandskými vlivy. Žije zde asi 60 % domorodého obyvatelstva. V roce 2001 bylo město vyhlášeno Americkým hlavním městem kultury díky své kvalitě života a neobyčejnému rozvoji umění.

Mérida byla založena v roce 1542 a pojmenována podle města Mérida ve Španělsku. Byla vystavena na místě Mayského města Thó, které bylo po staletí centrem mayské kultury. Mnoho architektonických památek z koloniálního období 18. a 19. století se nacházejí v historickém centru města. Dříve byla Mérida opevněným městem, které sloužilo k ochraně.  Na přelomu 20. století zde bylo postaveno mnoho velkých budov, které lemují hlavní třídu Paseo de Montejo.  Mérida má jednu z nejstarších historických čtvrtí v Severní i Jižní Americe. K vidění jsou zde koloniální domy.

Mérida je finančním i kulturním centrem poloostrova Yucatán.   

Oblíbená je zdejší kuchyně, např. Poc Chuc (grilované vepřové maso), salbutes (tortilly s hlávkovým salátem, rajčaty, krůtím masem a avokádem)a panuchos (tortilly s černými fazolemi, krůtím masem, salátem, avokádem a nakládanými cibulkami), bul kekek (černé fazole a vepřová polévka).
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.