130 km na jih od Cancúnu se nachází jedna z nejzachovalejších památek Mexika – Tulum.  Tato mayská památka se nachází na 12metrové skále nad Karibským mořem.

Dříve toto opevněné sídliště sloužilo jako přístav pro město Cobá. Záhubu města pravděpodobně způsobily nemoci, které přivezli přistěhovalci z Evropy. Oblast byla dříve známa jako Zama – „Město úsvitu“. Název Tulum vychází z jazyka Mayů a lze přeložit jako „zeď, ohrada či příkop“. Strategická poloha s dobrým přístupem k námořním i suchozemským cestám z Tulumu zvořila významné centrum. Odhaduje se, že zde žilo 1 000 – 1 600 obyvatel.

První zmínky o Tulum jsou z roku 1518, kdy tudy proplouvala španělská výprava. Tulumská architektura je typická pro mayské památky na východním pobřeží Yucatánu. Mezi charakteristické znaky patří schod, úzké vstupy se sloupy, místnosti s jedním až dvěma okny a oltářem, klenuté stropy či stropy s trámy.

Nejvýznamnějšími stavbami jsou: El Castillo, Templo de Las Pinturas (Chrám maleb), chrám Templo del Dios Descendiente (Chrám Sestupujícího Boha), chrám Templo de la Estela či chrám Templo del Dios del Viento (Chrám Boha větru)
 

Zájezdy

Garantované zájezdy podzim 2021

Nové podmínky rezervací

Pokud s námi chcete na podzim vyrazit do Latinské Ameriky a váháte s přihláškou, rádi bychom Vám rozhodnutí usnadnili. Můžete se nyní přihlásit na zájezd i bez uhrazení zálohy. Tu stačí uhradit 4 měsíce před odjezdem. Pokud by se zájezd nemohl uskutečnit, pak máte na výběr vrácení peněz nebo změnu termínu.