Tulum

130 km na jih od Cancúnu se nachází jedna z nejzachovalejších památek Mexika – Tulum.  Tato mayská památka se nachází na 12metrové skále nad Karibským mořem.

Dříve toto opevněné sídliště sloužilo jako přístav pro město Cobá. Záhubu města pravděpodobně způsobily nemoci, které přivezli přistěhovalci z Evropy. Oblast byla dříve známa jako Zama – „Město úsvitu“. Název Tulum vychází z jazyka Mayů a lze přeložit jako „zeď, ohrada či příkop“. Strategická poloha s dobrým přístupem k námořním i suchozemským cestám z Tulumu zvořila významné centrum. Odhaduje se, že zde žilo 1 000 – 1 600 obyvatel.

První zmínky o Tulum jsou z roku 1518, kdy tudy proplouvala španělská výprava. Tulumská architektura je typická pro mayské památky na východním pobřeží Yucatánu. Mezi charakteristické znaky patří schod, úzké vstupy se sloupy, místnosti s jedním až dvěma okny a oltářem, klenuté stropy či stropy s trámy.

Nejvýznamnějšími stavbami jsou: El Castillo, Templo de Las Pinturas (Chrám maleb), chrám Templo del Dios Descendiente (Chrám Sestupujícího Boha), chrám Templo de la Estela či chrám Templo del Dios del Viento (Chrám Boha větru)
 

Nejoblíbenější zájezdy Tulum