Valparaíso

Valparaíso se nachází v Chile. Je hlavním městem stejnojmenného regionu a jedním z největších a nejdůležitějších přístavů v zemi.  Nachází se asi 120 km od hlavního města Chile Santiaga. Ve městě se nachází nejstarší burza v Latinské Americe, první sbor dobrovolných hasičů či první chilská veřejná knihovna.

Záliv, ve kterém se město nachází, bylo poprvé obydleno Changy – etnickou skupinou rybářů a sběračů. V roce 1536 do zátoky dorazila první španělská expedice. Dnes je město zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je považováno za jednu z nejzajímavějších měst v Latinské Americe. Město je stejně jako většina chilského území často postihováno zemětřesením. V druhé polovině 19. století hrálo velkou geopolitickou roli – zastavovalo se zde velké množství lidí cestujících mezi Atlantským a Tichým oceánem. Vždy lákalo evropské emigranty a rychle se rozšiřovalo. Námořníci mu říkali „Malé San Francisco“ nebo „Klenot Pacifiku“.

Ve městě sídlí parlament Chile. Velkou turistickou atrakcí je dům spisovatele Pablo Nerudy nebo typické místní lanovkové výtahy „ascensores“, které spojují centrum města s částmi v kopcích. Jejich historie sahá do 19. století.
 

Nejoblíbenější zájezdy Valparaíso