Puya Raimondii - největší bromélie světa

Puja Raimondova neboli Puya Raimondii, puya de Raimondi (španělsky) nebo titanka (kečuánsky) je největší známý druh čeledi broméliovitých. Najdete ji v hornatých částech Peru a Bolívie v nadmořské výšce 3000-4800 m.n.m.

Své jméno získala po italském vědci Antoniovi Raimondi, který žil v Peru a podnikal zde přírodovědecké expedice v druhé polovině 19.století. Tento druh objevil v oblasti severního Peru a popsal ve své publikaci v roce 1874. Nicméně až v roce 1928 byla rostlina přejmenována na Puya Raimondi německým botanikem Hermannem Harmsem.

Rostlina může být až 3 metry vysoká a tvoří ji tlustý stonek až 1 metr široký a stovky tenkých listů ve tvaru meče dlouhých i 1,5m. Včetně květní stopky a okvětí může rostlina dosahovat výšky až 10-12 metrů. Samotné květenství může měřit na výšku 5-7 metrů a má 8000-20000 drobných bílých kvítků. Rostlina má dlouhý životní cyklus 40-80 let. Kvete jednou za život a poté rostlinu uhyne. Je považována za ohrožený druh.

V provincii Ancash v severním Peru najdete tři oblasti s výskytem této vzácné rostliny. Dále v oblasti Puna na jihu Peru a také v Bolívii na několika místech.

Fotografie v u tohoto článku byly pořízeny v červenci 2013 v oblasti severního Peru, provincie Ancash.