Machu Picchu – známé ruiny inckého kultovního města, které se nacházejí v peruánských Andách v horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba (nadmořská výška 2 430 m.n.m.). Tato slavná památka se nachází přibližně 80 km od Cuzca. Město je často nazýváno jako „ztracené město Inků“ a je nejvýznamnější ikonou incké kultury.

Většina archeologů věří, že výstavbu Machu Picchu započal incký panovník Pachacútec Yupanqui (1438 – 1472). Výstavba měla probíhat v letech 1440 – 1450. Bohužel dobu výstavby nelze přesně určit, protože nebyly dochovány písemné zdroje Inků, ze kterých by bylo možné čerpat. Poté bylo místo opuštěno a úplně zchátralo. Jeho ruiny byly objeveny 24.7.1911 americkým archeologem Hiramem Binghamem z univerzity v Yale. Ten se domníval, že našel pozůstatky města Vilcabamba. Od tohoto objevení se stalo Machu Picchu známým turistickým cílem a v roce 1983 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 7.7.2007 bylo zařazeno mezi nových 7 divů světa.

Tato celosvětově známá památka byla postavena v inckém stylu. Využito přitom bylo kvádrového zdiva, které bylo tvořeno opracovanými a na sebe položenými kameny a to vše bez použití malty či jiného pojiva. Mezi hlavní stavby města patří Chrám větru, Místnost vládců, Místnost tří oken, Strážní budova a Citadela. Nikdy nebylo prokázáno, proč vlastně bylo Machu Picchu postaveno.

Název města je podle hory, která se nad ruinami tyčí – Machu Picchu v původním indiánském jazyce kečuánštině znamená „Starý vrch“. K Machu Picchu se dá dojet z Cuzca vlakem do městečka Aguas Calientes (cca 3,5 h). Odtud se pokračuje autobusem až k vstupu do areálu Machu Picchu.  

 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2023

Na rok 2023 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací Latinské Ameriky např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.