Je velké zničené město předkolumbovské mayské civilizace v Mexiku. Nachází uprostřed džungle mezi dvěma lagunami, asi 90 km od Chichén Itzá a asi 40 km severozápadně od Tulum. Pro odborníky je Cobá stále záhadou. Její stély a pyramidy se podobají pyramidám v Tikalu. Zajímavostí jsou kamenem vyvýšené cesty – „sacbé“. Některé z nich vedou na východ k pobřeží Karibiku. Nejdelší z nich spojuje Cobá s další mayskou památkou Yaxuna na západě (cca 100 km). Středem těchto spojnic je nejvyšší pyramida poloostrova Yucatán – Nohoch Mul.

Cobá bylo osídleno dříve než Chichen Itzá ři Tulum kolem r. 100 př.n.l. – 100 n.l. Dokazují to drobné úlomky keramiky. Cobá v minulosti udržovalo vztahy s velkými městskými státy jako Tikal, s nimiž uzavřelo i vojenské spojenectví. Po roce 600 n.l. Cobá ztrácelo svou pozici, ale stále zůstávalo významným náboženským centrem. Odhaduje se, že původní plocha byla 50 – 80 km² a za dob největšího rozmachu zde žilo 40 – 50 tisíc obyvatel.
Významnými stavbami jsou: Templo de las Iglesias, hřiště juego de pelota, Grupo Macanxoc či Nohoch Mul.
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2023

Na rok 2023 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací Latinské Ameriky např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.