Tikal jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se v severní části Guatemaly,v regionu Petén. Celá oblast byla vyhlášena jedním z 21 guatemalských národních parků a je zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.

Tikal byl založen v 6. století př.n.l. Býval střediskem největšího a zároveň nejdéle trvajícího mayského státu. Kolem 10. stol. n.l. město náhle z neznámých důvodů zaniklo. Bylo centrem obchodu se vzdálenými městy, jako byl Teotihuacán. Nachází se zde asi staveb - 3 000 paláců, hřišť, pyramid a termálních lázní. Dříve byly pyramidy pokryty barevnými štuky, které znázorňovaly výjevy z náboženského života. Stély na Velkém náměstí byly v minulosti červené a znázorňují portréty 26 panovníků, kteří vládli Tikalu. Archeologický výzkum byl zahájen v roce 1956 a dodnes je spousta staveb pokryta pralesem. Nejvýznamnější náboženskou budovou v oblasti je Chrám Velkého Jaguára, který byl postaven na počest 26. pána Tikalu – Ah Cacaua. Jedná se o pyramidu postavenou v 8. stol. n.l., která je vysoká 44 m. Na vrcholu je svatyně s vyřezávaným architrávem znázorňujícím 13 království mayského ráje. Byla zde objevena i hrobka panovníka s pohřební výbavou.

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.