Zipaquirá

Je městem v Kolumbii v části Cundinamarca. Město se nachází 50 km severně od Bogoty. Je hlavním městem provincie a sídlem diecéze. Rozkládá se v nadmořské výšce 2 652 m a má více než 118 100 obyvatel. Město je proslulé především díky solné katedrále  – je to podzemní římsko-katolický kostel postavený v tunelech solného dolu 200 m pod zemí. Je oblíbeným turistickým cílem a poutním místem v Kolumbii. Ve městě je k vidění architektura koloniálního stylu (např. náměstí Gonzales Forero).

V údolí Abra, které se nachází mezi Zipaquirá a Tocancipa, byly nalezeny jedny z nejstarších lidských ostatků v Kolumbii. Zipaquirá je jezdím z nejstarších měst v Kolumbii. Počátky města se datují do doby španělského dobytí. Existují dva možné původy názvu města. Jeden převzatý od domorodých lidí „Chicaquicha“ – „naše velká zeď“ nebo „město našeho otce“. Další možnost je odvození od „zipa“ – titul guvernéra obce, za jménem„Quira“, a tedy „Zipa-Quirá“. V roce 1600 Don Luis Henríquez založil osadu a vesnici označil jako „Zipaquirá“. V roce 1852 Zipaquirá změnila postavení a stala se autonomní oblastí Zipaquirá.

Důležitým odvětvím je zemědělství – zejména chov mléčného skotu. Zdejší průmysl je spojen s výrobou, zpracováním a rafinací soli.
 

Nejoblíbenější zájezdy Zipaquirá