Magalhaesův průliv

Magalhaesův průliv průliv se nachází na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojuje Atlantský a Tichý oceán. Odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je zároveň významnou námořní cestou, ale z důvodu nepříznivého klimatu je plavba průlivem obtížná.

Průliv je asi 570 km dlouhý. Nejužší místo se nachází nedaleko ostrova Carlose III. Průliv vytváří pobřeží „Francisca Coloane“, které je chráněnou oblastí keporkaků. Nejzápadnější část průlivu prochází souostrovím královny Adelaide – západní část prochází územím, kde jsou celoročně vrcholky hor pokryté sněhem.
Průliv je pojmenován po portugalském mořeplavci Ferão de Magalhãesovi, který proplul průlivem v roce 1520 během své cesty kolem světa. Jeho lodě vpluly do průlivu 1. listopadu na Den všech svatých – proto byl původně průliv pojmenován průlivem Všech svatých, později byl ale španělským králem pojmenován Magelhaesův. Do roku 1914, kdy byl otevřen Panamský průplav, byl Magelhaesův průliv jednou z nejvýznamnějších cest z Atlantského do Tichého oceánu.

V roce 1843 vyhlásila Chile nad průlivem svojí svrchovanost. Největším osídlením je město Punta Arenas.

Magalhãesův průliv (španělsky Estrecho de Magallanes) je strategicky a historicky významná vodní cesta, která odděluje nejjižnější část jihoamerického kontinentu od souostroví Ohňová země. Tento průliv, pojmenovaný po portugalském mořeplavci Ferdinandu Magalhãesovi, který jím jako první Evropan proplul v roce 1520 během své expedice kolem světa, je důležitým geografickým a navigačním bodem. Leží mezi Atlantským a Tichým oceánem a jeho celková délka činí přibližně 570 kilometrů.

Historie a význam

Magalhãesův průliv představoval po staletí jednu z klíčových cest pro mořeplavce a obchodníky, kteří hledali bezpečnou trasu mezi oceány, protože mys Horn na jihu Ohňové země byl znám svými extrémně nebezpečnými podmínkami. Průliv, i když ne zcela jednoduchý k navigaci kvůli jeho klikatému tvaru a často nevyzpytatelnému počasí, byl stabilnější a méně nebezpečný než cesta kolem mysu.

Po otevření Panamského průplavu v roce 1914 význam Magalhãesova průlivu pro světovou námořní dopravu poklesl, protože Panamský průplav nabídl kratší a bezpečnější trasu. Nicméně průliv je dodnes důležitý pro místní lodní dopravu a je oblíbenou trasou pro výletní plavby, které se zaměřují na antarktickou oblast a Ohňovou zemi.

Geografie

Magalhãesův průliv se vine mezi pevninou a souostrovím Ohňová země, rozdělen do několika úzkých a širokých úseků. Průliv nabízí nádherné přírodní scenérie, zahrnující dramatické pobřeží, ledovce a izolované fjordy. Oblast je součástí jednoho z nejjižnějších a nejdivočejších koutů světa, kde se klima vyznačuje silnými větry, chladnými teplotami a častými bouřemi.

Na severním pobřeží průlivu leží město Punta Arenas, největší město a přístav v chilské Patagonii. Punta Arenas je významným centrem pro cestování do Antarktidy a je bránou k poznávání drsné patagonské krajiny.

Ekologický význam a biodiverzita

Průliv a jeho okolí jsou také domovem bohaté fauny. Vody průlivu jsou obývány různými druhy delfínů, tuleňů a velryb, zatímco jeho pobřeží jsou osídlena četnými druhy ptáků, včetně tučňáků a albatrosů. Oblast je mimořádně cenná z hlediska ekologického a přírodního dědictví a patří mezi jedny z posledních nedotčených přírodních prostředí na světě.

Kultura a původní obyvatelé

Průliv byl po tisíce let domovem původních obyvatel, včetně Selknamů a Yaghanů, kteří se přizpůsobili drsnému životnímu prostředí a vyvinuli unikátní způsob života založený na rybolovu a lovu mořských savců. S příchodem Evropanů a následnou kolonizací došlo k téměř úplnému vyhubení těchto původních skupin, ale jejich odkaz a kultura jsou dodnes živé díky archeologickým nálezům a ústním tradicím.

Cestování a turismus

Magalhãesův průliv je dnes oblíbenou turistickou destinací, zejména mezi milovníky dobrodružství a přírody. Plavby průlivem umožňují návštěvníkům prozkoumat jedinečné přírodní krásy Patagonie, včetně ledovců a národních parků. Oblast také přitahuje historické nadšence, kteří se zajímají o evropské objevy a navigační umění minulých staletí.

Nejoblíbenější zájezdy Magalhaesův průliv