Město Manaus je považováno za vstupní bránu do Amazonie a nachází se na severním břehu řeky Rio Negro, 10 km proti proudu od soutoku Rio Negro a Solimoes. Je zde mezinárodní přístav (1500km od ústí do oceánu) a je pouhých 40-80 m.n.m. Manaus leží na 3. stupni jižní zeměpisné šířky a proto je zde velmi horké a vlhké podnebí. Období dešťů obvykle trvá od prosince do května.

Počátky historie sahají až do 17. století, kdy zde portugalští kolonizátoři postavili pevnost Sao José da Barra. V polovině 19. století byla pevnost přejmenována na Manaus, podle indiánského kmene Manaos, žijícího v blízkosti. Největší rozkvět přišel s obchodem s kaučukem. Město prošlo obrovským rozvojem a stalo se druhým městem po Rio de Janeiru, kde byla zavedena elektřina a byla zde postavena slavná Opera. Když skončil kaučukový boom, došlo opět k poklesu, a proto byla v roce 1967 vyhlášena tato oblast zónou volného obchodu. Tím došlo k podpoře výrobních odvětví, především elektroniky. Daňové úlevy a výhodné podmínky přitáhly velké výrobce a opět došlo k dalšímu rozvoji města. Dnes patří mezi největší brazilská města.

Teatro Amazonas
Tato nejznámější budova celé Amazonie byla postavena v neoklasicistickém stylu staviteli z Lisabonu. Otevřena v roce 1896 reprezentovala bohatství tehdejšího Manausu. Materiál byl dovezen z Evropy (italský mramor a sklo), odkud přišli i umělci. Dokonce i dřevo z Brazílie bylo posláno na opracování do Evropy. Jediná původní část je příjezdová cesta, která byla vyrobena z gumy, aby opožděné vozy nerušily představení. Divadlo bylo několikrát rekonstruováno. V dubnu a květnu se zde koná slavný hudební festival.

Porto Flutuante
Oficiální název je - Estacao Hidroviária de Manaus - Plovoucí přístav. Otevřeno v roce 1902 a projektováno Angličany, tento dok je považován za technický unikát. Je postaven tak, aby se pohyboval podle měnící se hladiny vody. Sezóně se hladina řeky mění až o 14 metrů.

Mercado Municipal Adolfo Lisboa
Tato ocelová budova městského tržiště byla otevřena v roce 1882 a je kopií slavného pařížského tržiště Les Halles. Na tržišti je možné koupit cokoliv od ovoce až po tradiční indiánské výrobky.

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2023

Na rok 2023 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací Latinské Ameriky např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.