Manaus

Město Manaus je považováno za vstupní bránu do Amazonie a nachází se na severním břehu řeky Rio Negro, 10 km proti proudu od soutoku Rio Negro a Solimoes. Je zde mezinárodní přístav (1500km od ústí do oceánu) a je pouhých 40-80 m.n.m. Manaus leží na 3. stupni jižní zeměpisné šířky a proto je zde velmi horké a vlhké podnebí. Období dešťů obvykle trvá od prosince do května.

Počátky historie sahají až do 17. století, kdy zde portugalští kolonizátoři postavili pevnost Sao José da Barra. V polovině 19. století byla pevnost přejmenována na Manaus, podle indiánského kmene Manaos, žijícího v blízkosti. Největší rozkvět přišel s obchodem s kaučukem. Město prošlo obrovským rozvojem a stalo se druhým městem po Rio de Janeiru, kde byla zavedena elektřina a byla zde postavena slavná Opera. Když skončil kaučukový boom, došlo opět k poklesu, a proto byla v roce 1967 vyhlášena tato oblast zónou volného obchodu. Tím došlo k podpoře výrobních odvětví, především elektroniky. Daňové úlevy a výhodné podmínky přitáhly velké výrobce a opět došlo k dalšímu rozvoji města. Dnes patří mezi největší brazilská města.

Teatro Amazonas
Tato nejznámější budova celé Amazonie byla postavena v neoklasicistickém stylu staviteli z Lisabonu. Otevřena v roce 1896 reprezentovala bohatství tehdejšího Manausu. Materiál byl dovezen z Evropy (italský mramor a sklo), odkud přišli i umělci. Dokonce i dřevo z Brazílie bylo posláno na opracování do Evropy. Jediná původní část je příjezdová cesta, která byla vyrobena z gumy, aby opožděné vozy nerušily představení. Divadlo bylo několikrát rekonstruováno. V dubnu a květnu se zde koná slavný hudební festival.

Porto Flutuante
Oficiální název je - Estacao Hidroviária de Manaus - Plovoucí přístav. Otevřeno v roce 1902 a projektováno Angličany, tento dok je považován za technický unikát. Je postaven tak, aby se pohyboval podle měnící se hladiny vody. Sezóně se hladina řeky mění až o 14 metrů.

Mercado Municipal Adolfo Lisboa
Tato ocelová budova městského tržiště byla otevřena v roce 1882 a je kopií slavného pařížského tržiště Les Halles. Na tržišti je možné koupit cokoliv od ovoce až po tradiční indiánské výrobky.

Nejoblíbenější zájezdy Manaus