Brasilia

Dalším architektonickým skvostem Brazílie je hlavní město Brasília, která leží v tzv. Distrito Federal (5814 km2). Rozkládá se v centrální části země, v kopcovité oblasti a na břehu umělého jezera Paranoá. V roce 1987 bylo město zařazeno na seznam památek UNESCO a je považováno za nejvýznamnější moderní architektonický a urbanistický projekt tohoto století.

O vzniku města v roce 1955 rozhodl brazilský prezident Juscelino Kubitchek, který navrhnul vybudování nového hlavního města ve vnitrozemí. Hlavní zásluhy na stavbě mají urbanista Lúcio Costa, architekt Oscar Niemeyer a krajinný architekt Burle Marx, kteří na zadání prezidenta Kubitchka vyprojektovali město příštího milénia. Tisíce dělníků ze severovýchodu pracovali nepřetržitě tři roky na dokončení města. 21. dubna 1960 bylo hlavní město slavnostně přesunuto z Rio de Janeira do Brasílie i přesto, že všechny práce nebyly dokončeny. Celý projekt je považován za politický tah prezidenta, který dokázal sjednotit celý národ myšlenkou na výstavbu nového hlavního města, jako symbolu rozvíjející se brazilské ekonomiky.

Při pohledu ze vzduchu vypadá Brasília jako letadlo, směřující k jezeru Paranoá. Na špici jsou umístěny vládní budouvy a památníky. Na křídlech jsou postaveny pravidlené bloky obytných budov. Mezi zajímavosti města zcela určitě patří následující objekty a místa:

Catedral Metropolitana - snad nejznámější stavba celého města, proslavená svými barevně zdobenými skleněnými stěnami. V interiéru je zavěšená socha anděla vyrobená z hliníku. Autorem je Alfredo Ceschiatti.

Praca dos tres Poderes - toto náměstí je obklopeno několika významnými vládními budovami, muzei a monumenty. Prostranství je vyzdobeno slavnými sochami Os Candangos, A Justica, O Pombal. Palacio do Itamaraty - budova je sídlem ministerstva zahraničních věcí a patří mezi nejhonosnější budovy. Je charakterizována velkými oblouky a vodními nádržemi, které jsou efektně nasvíceny. Palacio de Justica - budova nejvyššího soudu. Palacio de Congreso a Palacio do Planalto - budova parlamentu.

Nejoblíbenější zájezdy Brasilia