Je masivní sopka, která se nachází asi 250 km od hlavního města Kolumbie - Bogoty. Je to stratovulkán, který se skládá z několika vrstev lávy, sopečného popelu a dalších pyroklastických hornin. Odhaduje se, že Nevado del Ruiz je aktivní asi 2 miliony let.

Sopka se dostala do podvědomí lidí katastrofickou erupcí 13.11.1985, kdy horké pyroklastické proudy roztavily sněhový vrchol. Zalité bylo silnou vrstvou bahna město Armero a další menší vesnice okolo. Znovu vybuchla v roce 1989.

Nevado del Ruiz je součástí andského pohoří. Sopka je součástí sopečných masivů v Americe včetně dalších 5 sopek pokrytých masivy ledovců. 4 z nich jsou stále aktivní.  Nevado del Ruiz se nachází v Ohnivém kruhu – je to oblast obklopena Tichým oceánem a jsou zde umístěny některé z nejaktivnějších sopek světa. Vrchol této sopky zahrnuje kráter Arenas, který je dlouhý jeden kilometr v průměru a je 240 m hluboký.  Vrchol je pokryt ledovcem, který se tvoří tisíce let. Tato pokrývka je průměrně silná 50 m. Voda z ledovce odtéká do řek Cauca a Magdalena, které jsou zásobárny pitné vody. V okolí sopky žijí ohrožení živočichové – tapír horský a medvěd brýlový. Sopka je domovem pro 27 druhů ptáků – 15 jich patří k ohroženým druhům.

I nadále představuje Nevado del Ruiz hrozbu pro okolní města a vesnice. Největší riziko představují menší erupce, které by mohly způsobit ztrátu rovnováhy ledovců a spustit lahary. V září a říjnu 2010 byla zaznamenána zvýšená seismická aktivita poblíž Arenasu. Následující  čtyři měsíce byly obdobím zemětřesení, které vzneslo obavy o výbuch sopky. Od února 2012 došlo k nárůstu zemětřesení.
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.