Je masivní sopka, která se nachází asi 250 km od hlavního města Kolumbie - Bogoty. Je to stratovulkán, který se skládá z několika vrstev lávy, sopečného popelu a dalších pyroklastických hornin. Odhaduje se, že Nevado del Ruiz je aktivní asi 2 miliony let.

Sopka se dostala do podvědomí lidí katastrofickou erupcí 13.11.1985, kdy horké pyroklastické proudy roztavily sněhový vrchol. Zalité bylo silnou vrstvou bahna město Armero a další menší vesnice okolo. Znovu vybuchla v roce 1989.

Nevado del Ruiz je součástí andského pohoří. Sopka je součástí sopečných masivů v Americe včetně dalších 5 sopek pokrytých masivy ledovců. 4 z nich jsou stále aktivní.  Nevado del Ruiz se nachází v Ohnivém kruhu – je to oblast obklopena Tichým oceánem a jsou zde umístěny některé z nejaktivnějších sopek světa. Vrchol této sopky zahrnuje kráter Arenas, který je dlouhý jeden kilometr v průměru a je 240 m hluboký.  Vrchol je pokryt ledovcem, který se tvoří tisíce let. Tato pokrývka je průměrně silná 50 m. Voda z ledovce odtéká do řek Cauca a Magdalena, které jsou zásobárny pitné vody. V okolí sopky žijí ohrožení živočichové – tapír horský a medvěd brýlový. Sopka je domovem pro 27 druhů ptáků – 15 jich patří k ohroženým druhům.

I nadále představuje Nevado del Ruiz hrozbu pro okolní města a vesnice. Největší riziko představují menší erupce, které by mohly způsobit ztrátu rovnováhy ledovců a spustit lahary. V září a říjnu 2010 byla zaznamenána zvýšená seismická aktivita poblíž Arenasu. Následující  čtyři měsíce byly obdobím zemětřesení, které vzneslo obavy o výbuch sopky. Od února 2012 došlo k nárůstu zemětřesení.
 

Zájezdy

Podzimní zájezdy 2019 se již plní.....

Letošní jarní termíny jsou vyprodané a již se začínají plnit podzimní termíny. Pokud byste rádi s námi rádi cestovali do Latinské Ameriky, pak nabízíme poslední volná místa na zájezdy do Kolumbie, Brazílie, Kostariky a Panamy, Mexika, klasický okruh do Peru a nebo jedinečný zájezd do severního Peru.

TOPlist