Leticia

Je nejjižnějším městem v Kolumbii a jedním z významných přístavů na řece Amazonce. Nachází se v nadmořské výšce 96 m.n.m. Leticia je centrem obchodu s tropickými rybami. Na levém břehu Amazonky má Leticia asi 40 tisíc obyvatel. Většina obyvatel jsou přistěhovalci z jiných kolumbijských měst. Nachází se v místě, kde se Brazílie, Kolumbie a Peru spojily do oblasti Tres Fronteras. Je zde tropické klima.

Prehistorii města zmínil portugalský průzkumník, který se poté ztratil v Amazonii a následně s celou svou posádkou zemřel hlady v místech, kde se dnes Leticia nachází. Město bylo založeno v roce 1867. Když se peruánská vláda rozhodla kolonizovat oblast, našel se kříž se slovy „San Antonio“ a město bylo podle něj pojmenováno. Další název se odvíjí od legendy, ve které se kolumbijský voják zamiloval do indiánské ženy Leticie a pojmenoval po ní osadu. Dle záznamů byl v roce 1867 přístav San Antonio přejmenován na Leticia. Dlouhá léta se táhl spor mezi Kolumbií a Peru o oblast Leticie. Malá válka mezi těmito dvěma státy propukla v září 1932 a trvala až do května 1933. Oblast byla nakonec udělena Kolumbii v červnu 1934. V roce 1970 se Leticia stala centrem obchodu s drogami.

Význam cestovního ruchu ve městě neustále stoupá. Dnes je město druhou nejoblíbenější turistickou destinací pro cizince po Cartagena de Indias. Mnoho návštěvníků láká návštěva ekologického parku Mundo Amazonico.

Nejoblíbenější zájezdy Leticia