Salar de Uyuni je největší světovou solnou plání na světě s rozlohou 10 582 km². Dříve bývala dnem jezera Ballivián. Rozkládá se v departmentech Potosí a Oruro na jihu Bolívie.  Každoročně v listopadu se zde hnízdí 3 druhy jihoamerických plameňáků (chilský, Jamesův a andský).

Hlavními zastoupenými minerály jsou zde halit a sádrovec. Na pláni je asi 10 miliard tun soli, přičemž je ročně těženo 25 tisíc tun. Solná krusta je zdrojem soli a kryje slané jezero bohaté na lithium, kterého je zde 50 – 70 % světové zásoby.

Salar de Uyuni je nyní oblíbenou turistickou atrakcí – byl zde postaven i hotel ze soli, který ale slouží jako muzeum a několik tzv. ostrovů (např. Isla del Pascado).

V období dešťů zde dochází k záplavám a solná pláň se tak stává největším přirozeným zrcadlem na světě.
Salar Uyuni patří mezi největší turistické atrakce jihu Bolívie. Výchozím bodem je městečko Uyuni, odkud je možné podniknout výlety přes Salar směrem do And k horským lagunám.

Uprostřed planiny najdete několik ostrovů. Mezi nejznámější patří Isla Incahuasi se vzrostlými kaktusy.
 

Zájezdy

Garantované zájezdy podzim 2021

Nové podmínky rezervací

Pokud s námi chcete na podzim vyrazit do Latinské Ameriky a váháte s přihláškou, rádi bychom Vám rozhodnutí usnadnili. Můžete se nyní přihlásit na zájezd i bez uhrazení zálohy. Tu stačí uhradit 4 měsíce před odjezdem. Pokud by se zájezd nemohl uskutečnit, pak máte na výběr vrácení peněz nebo změnu termínu.