Oficiální název: Nikaraguajská republika (República de Nicaragua)
Rozloha: 129 494 km2
Obyvatelstvo: 5 680 000
Národnostní složení: 69 % míšenci, 17 % běloši, 9 % černoši, 5 % indiáni
Hlavní město: Managua
Státní zřízení: prezidentská republika
Územní členění: 15 departmentů, 2 autonomní oblasti, dále se děli na 152 okresů
Jazyk: španělština
Měna: nikaraguajská córdoba (NIO)
Náboženství: římští katolíci 73 %, protestanti 15 %
Časové pásmo: - 6 SEČ
Mezinárodní předvolba: + 505
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

Zastupitelské úřady: Honorární konzulát Managua, Consulado Honorario de la República Checa
Carretera Sur km 11,5 contiguo al tanque INAA, Managua
Telefon +505 22657370, mobil: +505 85105944
E-mail managua@honorary.mzv.cz octocesar@hotmail.com

Vízum: občané ČR s platným cestovním pasem s minimální platností 6 měsíců mohou vstupovat na území Nikaragujské republiky a přechodně zde pobývat bez víz nejdéle 3 měsíce. Účelem pobytu nesmí být výkon výdělečné činnost. Celková doba pobytu bez víza nesmí přesáhnout 3 měsíce, lze ji však prodloužit na imigračním úřadě. Při vstupu do Nikaraguy je nutné uhradit poplatek za turistickou kartu (turistická daň), kterou lze zakoupit na hrančních přechodech.

Očkování: doporučuje se břišní tyfus, cholera, malárie, tetanus, vzteklina, žloutenka typu A + B.

Celní předpisy a omezení: dovoz a vývoz valut, stejně jako střelných zbraní, starožitností, léků atd. podléhá přísné kontrole celních orgánů. K celnímu odbavení je třeba přihlásit sumu nad 10.000 USD. Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby, léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát, 20 krabiček cigaret, 250 g tabáku, 3 litry alkoholických nápojů apod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz rostlin a zvířat.

Elektřina: 110 V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Měna a placení: většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard), i když mimo Managuu je rozšířenost platebních karet nižší.
Směňovat USD na místní měnu (córdoba) je možné v bankách nebo v autorizovaných směnárnách (Casas de Cambio). Jiná měna než USD se ke směně nedoporučuje.
Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Pro jaro 2022 doporučujeme zájezdy do následujících destinací: Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve většině zemí je situace lepší než v ČR a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.