Tuxtla

Tuxtla Gutiérrez je hlavním a největším městem jihovýchodního mexického státu Chiapas. Nachází se v nadmořské výšce 600 m.n.m. v údolí Central Vallay. Je nejrozvinutější metropolitní oblastí a nejdůležitějším městem v Chiapasu. Tuxtla je sídlem guvernéra. V roce 1829 získalo status města a v roce 1892 se stalo hlavním městem státu Chiapas. Počet obyvatel je přibližně 550 000
.
Město působí moderně, jelikož je většina budov postavena z železobetonu. Naleznete zde ale i koloniální stavby. Centrum tvoří staré budovy, např. Katedrála svatého Marka se zvonkohrou ze 48 zvonů. Na krajích města jsou chudinské čtvrti, které jsou na některých místech obestavěny zdí a hlídány vrátným tak, aby do nich mohli vstoupit pouze obyvatelé chatrčí.

Aztékové město pojmenovali „Tuchtlan“ – „Totéž“. „Gutiérrez bylo přidáno až v roce 1848 na počest Joaquína Miguela Gutiérreze.  Poté, co Španělé dobili aztéckou říši, byl postaven klášter v nedalekém Tecpatánu. Přesné datum založení města není známo. Ví se jen, že Katedrála sv. Marka byla založena v roce 1560. V roce 1821 byla vyhlášena nezávislost. V roce 1910 zde byla otevřena první státní veřejná knihovna.

Ve městě se nachází regionální muzeum Chipasu, náměstí Plaza Civica, Botanická zahrada Dr. Faustina Mirandy a ZOO Miguela Alvareze del Toro, park Marimba, divadlo a kongresové centrum. Nedaleko Tuxtly se nachází Národní park Cañon El Sumidero s mohutnými útesy obklopujícími řeku Grijalva, ve které plave nespočet druhů ryb a krokodýli.  

Roku 2011 byla Tuxtla jako první město v Mexiku prohlášena za „bezpečné město“ a je považováno za „město budoucnosti“ – to je hodnoceno na základě ekonomického potenciálu, kvality života, infrastruktury, atd.

Dvěma nejdůležitějšími oslavami jsou Feria de Saint Mark a Meria Chiapas – zde jsou k vidění býčí zápasy, kohoutí zápasy a koňské dostihy. Obě oslavy jsou doprovázeny ohňostroji.  Místními pokrmy jsou La chispota (hovězí maso se zelím a cizrnou, chochito (vepřové maso v omáčce), chanfaina (jehněčí vnitřnosti s rýží).
 

Nejoblíbenější zájezdy Tuxtla Gutiérrez