Archeologické naleziště mayské civilizace Copán se nachází v západním Hondurasu, nedaleko hranic Guatemaly v nadmořské výšce 700 m.n.m. Leží na břehu stejnojmenné řeky Copán. Copán bylo v minulosti střediskem vědy, a to zejména astronomie a matematiky. Copánští astronomové vypočítali ze všech Mayů nejpřesněji délku slunečního roku a objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Je jednou z nepodrobněji prozkoumaných mayských lokalit.

Město se skládá z hlavních budov a asi 16 přidružených budov. Mezi nejdůležitější patří Akropole - komplex pyramid, chrámů a teras – chrám z roku 756 s Hieroglyfickým schodištěm, chrám z r. 771 zasvěcený planetě Venuši, chrám z r. 756 zdobený vlysy reliéfů lidských a mytologických postav. Dále do Akropole patří 5 přilehlých nádvoří – Hlavní dvůr, Střední dvůr, Dvůr Hieroglyfického schodiště, Východní nádvoří a Západní nádvoří.

Odhaduje se, že Copán byl založen v 5. století. V minulosti byl důležitým mayským centrem. V 8. a 9. století upadal počet obyvatel. Následně bylo toto ceremoniální centrum po dlouho dobu opuštěno až do příchodu Španělů v 16. Století.

V roce 1980 byl Copán prohlášen památkou světového kulturního dědictví UNESCO.
 
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2023

Na rok 2023 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací Latinské Ameriky např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme. Přehled garantovaných zájezdů najdete zde.