Galapágy

Islas Galápagos nebo Galápagos Archipelago jsou názvy ekvádorského souostroví 18 sopečných ostrovů, které se nacházejí ve východní části Tichého oceánu západně od Ekvádoru. Ostrovy včetně okolních vod tvoří ekvádorskou provincii, která je národním parkem a biologickou mořskou rezervací. Ostrovy jsou vyhlášené zejména tím, že na nich žijí leguáni, obří suchozemské želvy, lachtani a tučňáci galapážští – jediní tropičtí tučňáci. Nejznámějšími ostrovy jsou San Cristóbal, Isabela, Santiago, Santa Cruz či Santa María.

Hlavním jazykem ostrovů je španělština a počet obyvatel je okolo 25 tisíc.

První ochranná legislativa byla nařízena v roce 1930. V roce 1955 vznikla Mezinárodní unie pro ochranu přírody.  V roce 1959 bylo 97,5 % souostroví prohlášeno za národní park. Stejný rok byla založena Nadace Charlese Darwina.  V roce 1986 bylo 70 tisíc km² vyhlášeno mořskou rezervací. Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO bylo souostroví zapsáno v roce 1978 a v roce 1985 prohlášeno biosférickou rezervací. Největším současným problémem ostrovů jsou lidé a nadměrný rybolov. Proto byla vytvořena IGTOA (mezinárodní instituce Galapagos Tour Operators Association), která se zaměřuje na zachování a ochranu krajiny pro budoucí generace.  V roce 2007 UNESCO zařadilo Galapágy na seznam světového dědictví v ohrožení.

Letecky je možné se dostat pouze na ostrovy Baltra a San Cristóbal. Do roku 1969 se na ostrovy dalo dostat pouze lodí.  Na ostrovech je pouze 116 míst, kam se mohou podívat návštěvníci. Ti mohou místa navštívit v malých skupinkách, aby byl co nejvíce omezen dopad na zdejší prostředí. Všechny skupinky jsou doprovázeny průvodci.
 

Nejoblíbenější zájezdy Galapágy