Salvador de Bahía

Salvador de Bahía, místními obyvateli nazýváno jednoduše "Bahía", je považováno za jeden z největších skvostů Brazílie. Hlavní město stejnojmenného státu Bahía proslulo svými africkými kořeny, hudbou, kulinářským uměním, candomblé, capoierou nebo svým každoročním karnevalem.

Město leží na pobřeží Atlantiku u zátoky Baía de Todos os Santos a svým celoročním tropickým podnebím láká davy turistů. Historie města sahá až do počátků osidlování Brazílie, kdy v roce 1549 zde bylo založeno první hlavní město nové portugalské kolonie a jeho důležitost trvala až do poloviny 18. století. Od počátku kolonizace sem byly přiváženy tisíce černých otroků z Afriky a jejich vliv na život je viditelný dodnes. Ekonomika města byla nejprve založena na exportu cukrové třtiny, později na vývozu tabáku a později i díky zlaté horečce se město dále rozvíjelo. Díky tomu byl Salvador druhé největší město portugalské říše a proslul svými bohatě zdobenými kostely, nádhernými paláci a bujarým životem. V roce 1763 bylo hlavní město přesunuto do Rio de Janeira.

Město je rozděleno na tzv. dolní a horní část. Určitě nejlepší způsob, jak se dostat do horní části je svézt se výtahem Elevador Lacerda. Tento systém výtahů má počátky v dobách kolonizace, kdy zde Jezuité postavili první kladkový výtah na dopravu zboží z přístavu. V roce 1868 nahradila železná konstrukce původní systém a v roce 1910 se dočkala elektrického pohonu.

Hlavní atrakcí města je samotné centrum známé jako "Pelourinho" (místo, kde byli otroci veřejně trestáni). Tato část Salvadoru byla v roce 1985 prohlášena za Světové kulturní dědictví UNESCO. Zde najdete světoznámé uličky s nádherně malovanými fasádami domů, kostely, pouličními prodavači a v noci i s muzikanty a tanečníky předvádějícími svoje umění.Nejoblíbenější zájezdy Salvador de Bahia