Ouro Preto

Toto koloniální město se nachází ve státě Minas Gerais, jihovýchodně od Belo Horizonte (2 hodiny jízdy) a rozkládá se na horském hřebeni Serra Espinhaco. Jednotlivé kopce rozdělující město a úzké křivolaké ulice spolu s 23 barokními kostely vytvářejí zvláštní atmosféru historie a jsou jeho charakteristickými znaky.

Pro lepší pochopení je nutno se podívat do historie osídlení. První zmínky pocházejí z přelomu 17. a 18. století, kdy zde bylo objeveno zlato. Doly ukrývaly největší naleziště zlata na západní polokouli a zvěst o tom se rychle šířila a dobrodruzi se začali stěhovat do kraje. Král Dom Joao V. okamžitě uvalil daň ve výši 1/5 a nechal vybudovat síť kontrolních stanovišť, aby královská koruna nebyla šizena. Obvykle to probíhalo tak, že zlato bylo přineseno do vážnice, kde se královská část oddělila. To samozřejmě vyvolávalo pobouření mezi zlatokopy a docházelo ke vzpourám. V roce 1711 bylo založeno Vila Rica de Ouro Preto. Díky bohatství ze zlata město bohatlo a to umožnilo zaplatit barokní stavitele. Díky tomu zde vznikalo velké množství architektonických skvostů a od roku 1980 je město zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V polovině 18. stopetí na vrcholu zlaté horečky mělo město více než 110.000 obyvatel, převážně otroků. Pro srovnání New York měl v té době 50.000 a Rio de Janerio pouze 20.000 obyvatel. Od roku 1721 se Ouro Preto stalo hlavním městem státu Minas Gerais až do roku 1897, kdy bylo přesunuto do Belo Horizonte. Díky této změně se pravděpodobně podařilo zachovat koloniální vzhled města.

Mezi nejvýznamnější památky města patří: Igreja de Sao Francisco de Assis, Igreja de Santa Efigenia dos Protos, Matriz de NS do Pilar a mnoho dalších. Pro kostely je charakteristická bohatá vnitřní výzdoba, především zlatem. Poslední jmenovaný kostel má výzdobu ze zlata ve váze více než 400 kg.

Ouro Perto má vlhké subtropické klima – teplá a vlhká léta, suché a mírné zimy. Hlavním ekonomickým přínosem je cestovní ruch. Je zde zastoupen hutní a těžební průmysl, zpracovatelský průmysl a nerostné bohatství (železo, bauxit, mangan, mramor). Mnoho turistů přitahuje každoročně konaný karneval Ouro Preto – koná se v únoru nebo březnu v závislosti na načasování půstu. Navštěvované jsou bývalé zlaté doby v okolí města, muzea a kostely. 


 

Nejoblíbenější zájezdy Ouro Preto