Grónsko

Grónsko - největší ostrov na světě, který se nachází na rozhraní Severního ledového oceánu a Atlantického oceánu. Geograficky je součástí Severní Ameriky, ale historicky, ekonomicky a politicky je tato země spojená s Evropou – je autonomní součástí Dánského království. Hlavním městem Grónska je Nuuk. V roce 2008 zde žilo přibližně 56 tis. obyv. (88 % Inuité a dánsko-inuitští míšenci, 12 % Evropané). Obyvatelstvo žije převážně na pobřeží. Druhým největším městem po Nuuk je Sisimiut, poté osady Quaqortoq, Paamiut, Narsaq a Thule.  Oficiálním jazykem je grónština, používá se ale i dánština a angličtina.

Pouhých 15 % území není trvale zaledněno. Tento ledovec (1, 8 mil. km²) je druhým největším ledovcem na světě (největší je Antarktický ledovec). Název této země je v grónštině „Kallallit Nunaat“ („země Kalaallitů“ nebo „země Gróňanů“ ).

Jako první přišli do Grónska předci prvních Inuitů kolem roku 3000 př.n.l. během cesty z Asie na Aljašku. O 500 let později proběhlo první stěhování Indiánů do Grónska. Přibližně kolem roku 875 objevil ostrov viking Gunnbjørn Ulfsson a pojmenoval ho Gunnbjørnland. Po roce 1000 proběhlo stěhování Inuitů z Aljašky a severní Kanady do Grónska – kultura Thule. V 18. a 19. století ostrov navštěvovali dánští a němečtí velrybáři.  V roce 1953 se stalo Grónsko součástí Dánska a v r. 1989 získává autonomii.

Grónsko má bohaté zásoby nerostného bohatství – uran, uhlí, kryolit a galenit. Předpokládá se, že v okolním moři jsou zásoby ropy a zemního plynu. Po ustanovení autonomie byl vydán Zákon o zásobách minerálů v Grónsku – grónský lid má právo nakládat se svými přírodními zdroji. A o budoucím využívání má rozhodovat grónsko-dánský výbor.

Vyskytují se zde lední medvědi, tuleni, pižmoni, sobi, polární vlci a lišky či sněžní zajíci. Dále jsou k vidění velryby, mroži a nejrůznější druhy mořských ptáků.
 
 

Nejoblíbenější zájezdy Grónsko