Grónsko - největší ostrov na světě, který se nachází na rozhraní Severního ledového oceánu a Atlantického oceánu. Geograficky je součástí Severní Ameriky, ale historicky, ekonomicky a politicky je tato země spojená s Evropou – je autonomní součástí Dánského království. Hlavním městem Grónska je Nuuk. V roce 2008 zde žilo přibližně 56 tis. obyv. (88 % Inuité a dánsko-inuitští míšenci, 12 % Evropané). Obyvatelstvo žije převážně na pobřeží. Druhým největším městem po Nuuk je Sisimiut, poté osady Quaqortoq, Paamiut, Narsaq a Thule.  Oficiálním jazykem je grónština, používá se ale i dánština a angličtina.

Pouhých 15 % území není trvale zaledněno. Tento ledovec (1, 8 mil. km²) je druhým největším ledovcem na světě (největší je Antarktický ledovec). Název této země je v grónštině „Kallallit Nunaat“ („země Kalaallitů“ nebo „země Gróňanů“ ).

Jako první přišli do Grónska předci prvních Inuitů kolem roku 3000 př.n.l. během cesty z Asie na Aljašku. O 500 let později proběhlo první stěhování Indiánů do Grónska. Přibližně kolem roku 875 objevil ostrov viking Gunnbjørn Ulfsson a pojmenoval ho Gunnbjørnland. Po roce 1000 proběhlo stěhování Inuitů z Aljašky a severní Kanady do Grónska – kultura Thule. V 18. a 19. století ostrov navštěvovali dánští a němečtí velrybáři.  V roce 1953 se stalo Grónsko součástí Dánska a v r. 1989 získává autonomii.

Grónsko má bohaté zásoby nerostného bohatství – uran, uhlí, kryolit a galenit. Předpokládá se, že v okolním moři jsou zásoby ropy a zemního plynu. Po ustanovení autonomie byl vydán Zákon o zásobách minerálů v Grónsku – grónský lid má právo nakládat se svými přírodními zdroji. A o budoucím využívání má rozhodovat grónsko-dánský výbor.

Vyskytují se zde lední medvědi, tuleni, pižmoni, sobi, polární vlci a lišky či sněžní zajíci. Dále jsou k vidění velryby, mroži a nejrůznější druhy mořských ptáků.
 
 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.