Sucre

Město, které bylo dříve známé jako Charcas, La Plata a Chuquisaca, je hlavím městem Bolívie.  Je sídlem Ústavního soudu, Nejvyššího soudního dvora, Soudní rady a hlavní republikové prokuratury. Ve městě žije přibližně 230 tisíc obyvatel a rozkládá se v jižní části země v nadmořské výšce 2 790 m.n.m. – je jedním z nejvýše položených hlavních měst na světě. V roce 1991 bylo Sucre zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Město založil Pedro de Anzutes v roce 1538 a pojmenoval ho Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo (Město stříbra z Nového Toleda). Později se začalo nazývat zkráceně La Plata (Stříbro). Území bylo obýváno indiány, kteří neprojevovali odpor Španělům.  Město bylo v minulosti důležité díky své blízkosti k dolům v Porco a Potosí. V roce 1609 zde bylo založeno arcibiskupství a v roce 1624 jedna z nejstarších univerzit v Americe – Universidad Mayor Real y Pontificia de San Francisco de Xavier de Chuquisaca. Do 18. století byl La Plata kulturním, náboženským a soudím centrem. Chuquisacká revoluce, neboli „První osvobozenecký výkřik v Americe“ byl dle historiků jedním z prvních podmětů k boji za nezávislost v Latinské Americe. V roce 1825 bylo stvrzeno založení Bolivijské republiky. V roce 1839 bylo na počet hrdiny boje za nezávislost Antonia José de Sucre přejmenováno na Sucre. Po ekonomickém úpadku v Potosí město ztratilo svůj dřívější význam a bolivijská vláda byla v roce 1899 přemístěna do La Pazu.

Sucre je jedním z měst, kde je nejlépe zachovaná španělská architektura v Americe. Většiny zdí ve městě mají bílou barvu, a proto je Sucre přezdívané „Bílé město“.

Každoročně město navštíví tisíce turistů zejména pro jeho historické jádro, ale také pro paleontologické naleziště Cal Orko, františkánský klášter La Recoleta či etnografické muzeum textilií.
 
 

Nejoblíbenější zájezdy Sucre