Přinášíme Vám fotoreportáž z letošní Semana Santa v Antigua, Guatemala. Zde se konají jedny z nejkrásnějších slavností v celé Latinské Americe. Vyhlášené jsou především přípravou "alfombras" - koberců výtvořených z barvených pilin na dlážděných silnicích centra města, kudy následně procházejí náboženská procesí.

Antigua, Guatemala je domovem největší velikonoční oslavy ve světě, kdy se slaví umučení, ukřížování a zmrtvýchstání Ježíše Krista. Průvod má kořeny v andaluské tradici a byl do Guatemaly přivezen misionáři v 16. století. Do oslav je zapojené celé město včetně tisíců přihlížejících turistů a samotné přípravy na tyto slavnosti probíhají již dlouhé týdny před Velikonocemi.

Procesí začínají na Květnou neděli, s obrazy Ježíše z Nazareta a Panny Marie Sedmibolestné. V čele procesí je nesen na ramenou věřících velký dřevěný podstavec na kterém je obvykle umístěna socha Ježíše Krista nebo Panny Marie. Nosiči jsou oblečeni obvykle do tradičních fialových oděvů. K nesení dřevěného podstavce s Kristem je nutné 50-100 osob a všichni se pohybují v pravidelném houpavém kroku v čele s osobou, která udává tempo a řídí celé procesí. Za nimi jde procesí místních lidí s kapelou, která vyhrává smuteční pochody. Všudypřítomná vůně kadidla jenom dokresluje autentickou atomosféru slavností.

Již během čtvrteční noci a celého páteční rána se na ulicích shromaždují lidi a dokončují kobercovou výzdobu ulic. Když procházíte ulicemi města uvidíte, že u každého domu rodiny společně vytvářejí vlastní verzi alfombra - zdobného koberce. Základem je uhlazená vrstva písku, na které se pomocí šablon vytváření vzorce z barvených pilin, květin a borovicového jehličí.

Během noci Velkého pátku začínají první procesí, která procházejí nočním městem za smuteční hudby a vůně kadidla. Odpoledne téhož dne jsou všichni oblečeni do černého a procesí pokračují až do noci, kdy událost vrcholí uložením sochy Ježíše Krista v katedrále. Kadidlo, smuteční hudba, černé oděné zástupy věřících, to vše dotváří ponurou atmosféru průvodu.

Smuteční Bílá sobota je věnována obrazu Panny Marie. Dřevěné podstavce s jejím vyobrazením jsou menší a neseny ženami oblečenými v slavnostním smutečních oděvech a často v botech s vysokými podpatky. Velikonoční neděle je již v duchu oslav slavící Kristovo vzkříšení a doprovázená ohňostroji po celém městě.
Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.