Puja Raimondova neboli Puya Raimondii, puya de Raimondi (španělsky) nebo titanka (kečuánsky) je největší známý druh čeledi broméliovitých. Najdete ji v hornatých částech Peru a Bolívie v nadmořské výšce 3000-4800 m.n.m.

Své jméno získala po italském vědci Antoniovi Raimondi, který žil v Peru a podnikal zde přírodovědecké expedice v druhé polovině 19.století. Tento druh objevil v oblasti severního Peru a popsal ve své publikaci v roce 1874. Nicméně až v roce 1928 byla rostlina přejmenována na Puya Raimondi německým botanikem Hermannem Harmsem.

Rostlina může být až 3 metry vysoká a tvoří ji tlustý stonek až 1 metr široký a stovky tenkých listů ve tvaru meče dlouhých i 1,5m. Včetně květní stopky a okvětí může rostlina dosahovat výšky až 10-12 metrů. Samotné květenství může měřit na výšku 5-7 metrů a má 8000-20000 drobných bílých kvítků. Rostlina má dlouhý životní cyklus 40-80 let. Kvete jednou za život a poté rostlinu uhyne. Je považována za ohrožený druh.

V provincii Ancash v severním Peru najdete tři oblasti s výskytem této vzácné rostliny. Dále v oblasti Puna na jihu Peru a také v Bolívii na několika místech.

Fotografie v u tohoto článku byly pořízeny v červenci 2013 v oblasti severního Peru, provincie Ancash.Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.