Podle incké legendy zde bůh Viracocha stvořil slunce, hvězdy a první lidi. Manco Capac a jeho sestra Mama Ocllo se vynořili z jezera Titicaca a vydali se hledat vhodné místo pro založení města. Dle legendy došli až do Cuzca, kde založili město a odtud později expandovala incká říše dále po jihoamerickém kontinentu,

Jezero Titicaca je neodmyslitelně spjato s mnoha původními kulturami regionu Altiplana a nedílnou součástí místních tradic a způsobu života.

Dle rozlohy (7830 km2) se jedná o největší sladkovodní jezero Jižní Ameriky a také je považováno za nejvýše položené splavné jezero světa. Již od poloviny 19.století zde operovalo několik lodí poháněných párou jak ve službách armády, tak i pro civilní dopravu. Dodnes najdete v přístavu města Puna jednu z těchto lodí. Nadmořská výška 3812 m.n.m a unikátní klima Altiplana vytváří specifické podmínky pro samotné jezero. Přítoků má jezero více než 25, ale pouze jedna řeka Desaguadero odvádí 5-10% vody. Zbytek se díky silému slunečnímu záření a neustálému větru vypařuje. Proto se hladina jezera neustále mění nejen během roku, ale i v delších periodách.Samotné tělo jezera je rozděleno na dvě části (menší v Bolívii a ta větší část je sdílená mezi Peru a Bolívii). Obě části odděluje úžina Tiquina 800 m široká, přes kterou se musíte přepravit lodí pokud cestujete z města Copacabana do La Pazu. 

Jezero má unikátní podmínky pro rozličné ekosystémy, především pobřežní mokřiny a mělčiny. Najdete zde mnoho endemických druhů ryb a ptáků. Ty jsou ohrožováni vysazením jiných druhů ryb, které se bez přirozených predátorů přemnožují. Velkým problémem jsou ekologické hrozby plynoucí z intenzivního osídlení pobřeží (město Puno, Copacabana), znečištění vody, intenzivní používání moderních hnojiv a pracích prášků. Vše se následně dostává do jezera a s ohledem na minimální výtok z jezera, se zvyšuje znečištění vody. 

Na jezeře najdete mnoho ostrovů, které doporučujeme navštívit. V těsné blízkosti Puna najdete plovoucí ostrovy Uros, kde místní komunita žije po staletí. Uměle vytvořené ostrovy z rákosu obývá několik stovek lidí. Během návštěvy se můžete seznámit s tradičním způsobem života, jak se budují ostrovy, jak se lidé stravují a samozřejmě si můžete zakoupit typické textilní výrobky nebo suvenýry z rákosu s motivy jezera a místní komunity. 

 

Garantované zájezdy podzim 2019

Nové podmínky rezervací

I přes pomalu se zlepšující situaci ohledně koronaviru vidíme, že mnozí případní zájemci o poznávací zájezdy stále váhají s přihláškou, rozhodli jsme se upravit podmínky pro nové rezervace zájezdů.

Navzdory oslabení české měny neměníme ceny zájezdů a platí ceny uvedené v katalogu Latinská Amerika 2020/21.
Pro všechny nové rezervace snižujeme výši zálohy na 25% z ceny zájezdu a poskytujeme slevu 5%.