Stravování v Brazílii je jako mnoho dalších aktivit požitkem a neodmyslitelně patří k oblíbeným činnostem Brazilců. Přestože je nemožné jednotně definovat brazilskou kuchyni, jedno je zcela jasné. Chutnat vám bude kdekoliv... Brazilci prostě vědí, že pro lidské tělo je příjemné neustálé doplňování tekutin pitím vody nebo konzumováním ovoce.

Mezi základní kameny stravy bychom mohli zařadit: portugalský olivový olej, maniok, japonské suši, africkou okru, italské těstoviny, německý párek nebo libanonský tabbouleh. Základními znaky stravy jsou: bohatost, čerstvost a jednoduchost.

První věc, na kterou se připravte, je velikost porce. Porce pro jednu osobu je často dostačující i pro dvě osoby. I při nízkém rozpočtu na stravování vám nehrozí hladovění :-) Díky úrodnosti země je potravin dostatek a setkáte se s nekonečnou rozmanitostí plodů, jejichž názvy se ani nepřekládájí, protože nikde jinde je nenajdete. Jednoduchost při přípravě potravin je typická a používání komplikovaných postupů přípravy není běžné. Nasolené maso se griluje, zelenina se připravuje v páře a rovnou servíruje.

Pro jednotlivé regiony země jsou typické místní speciality, které vřele doporučujeme vyzkoušet. Přesto jsou typické pokrmy, které naleznete v každém koutu země. Jako první to je arroz a feijao (rýže a fazole), základní potraviny brazilské stravy. Vařeny s česnekem a cibulí, někdy se do rýže přidávají rajčata a do fazolí slanina. Grilované maso, nazývané churrasco nebo grelhadas jsou nezbytnou součástí porce. Kuře, hovězí nebo vepřové je nasolené a pomalu připravované na otevřeném grilu. Zeleninový salát nebo dušená zelenina je nezbytná příloha. Po hlavním chodu následuje dezert sobremesa. Může to být čerstvé nebo konzervované ovoce, pudink, zmrzlina nebo další sladkosti. Na závěr se obvykle pije silná a slazená brazilská káva.

Bahia a severovýchod - strava z této oblasti je obvykle mnohem exotičtější než v jiných regionech. Vyvinula se na plantážích cukrové třtiny a její africké kořeny dokazují tři hlavní suroviny: kokosové mléko, pepř malagueta a palmový olej. Nejznámnější specialitou je moqueca - pokrm připravený ze všech tří ingrediencí a mořkých plodů.

Amazonie - místní kuchyně je ovlivněna původními obyvateli Tupi, kteří používají především maniok, sladkovodní ryby, fazole a exotické ovoce. Caldeirada - místní rybí specialita.

Rio, Sao Paulo a jihovýchod - hornatý stát Minas Gerais nabízí nejvýraznější regionální kuchyni celého jihovýchodu. Velmi populární je vepřové. Frango do molho pardo - kuře nakládané ve vlastní krvi a se zeleninou je údajně výborné. Sao Paulo je považováno za kulinářské centrum celé země. Díky bohatství a silným přistěhovaleckým komunitám zde máme příležitost navštívít jak sofistikované restaurace, tak širokou škálu místní kuchyně. Velká japonská komunita přispěla k popularizaci suši v celé zemi. Velice populární jídlo je italská pizza.

Jih - italská a německá kuchyně je zde zastoupena nejsilněji. Často viděnými jsou párky se zelím. Brazilské víno pochází ze slunné Itálie, ale v žádném případě nedosahuje kvalit argentinského nebo chilského. Tak jako v Argentině i zde místní kovbojové naučili místní obyvatelstvo milovat hovězí maso. Nikde nenajdete tak chutné churrasco. V tomto kraji je zachována i další tradice - erva maté (španělsky yerba maté). Původní obyvatelé Guaraní naučili španělské osidlovatele pít tento nápoj podobný čaji. Tento nápoj je ještě více rozšířen v Uruguayi a Argentině.

Ovocné štávy - brazilské sucos jsou proslavené. Všeobecně známé ovoce - pomeranč, limetka, papaja, ananas, banán, mrkev, meloun, vodní meloun nebo avokádo, jsou doplňovány dalšími druhy ovoce pocházejícími především z Amazonie a těžko je naleznete mimo Brazílii. Acaí - je ceněno pro nutriční hodnoty a svoji chuť, guaraná obsahuje povzbuzující látky podobné cofeinu.

Caldo de cana - štáva z cukrové třtiny je lisována přímo z kmene třtiny. Agua de coco - kokosová štáva je dostupná téměř všude, kde jsou lidi. Pomocí mačety zručný prodavač odstraní špičku zeleného kokosu a vytvoří dostatečný otvor pro slámku. Není nic osvěžujícího, než si dát čerstvou kokosovou štávu na nádherné brazilské pláži. Navíc se jedná o velice ceněný způsob doplnění tekutin v tropickém podnebí.

Všude je dostatek džusových barů, kde jsou připravovány štávy z čerstvého ovoce, zeleniny nebo dužin. Pokud chcete bez cukru a vody, je nutné na to upozornit prodavače.

Pivo - Brazilci milují servírování ledově studeného piva. Mezi nejznámější značky patří Brahma, Antarctica, Bohemia, Cerpa.

Cachaca - (pinga, aguardente) - je silný alkoholický nápoj vyráběný z třtiny, rozšířený a konzumovaný po celé zemi. Kvalita a obsah alkoholu je rozdílný a odráží se i v ceně. Mezi nejznámější značky patří - Velho Barreiro, Ypioca, Pitú, Carangueijo.

Caipirinha - je neoficiální národní drink. Jeho složení je velice jednoduché - cachaca, drcená limetka, led a cukr. Výsledek je božský, hlavně na konci horkého dne, kdy v klidu popíjíte tento nápoj. Cachacu je možno nahradit vodkou a pak se nápoj nazývá caipirosca.
Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.