Kanada

Rozlohou je Kanada druhou největší zemí světa (9 984 670 km²). Rozkládá se v Severní Americe, na severu hraničí se Severním ledovým oceánem, na východě s Atlantikem, na jihu a severozápadě s USA a na západě s Tichým oceánem. Vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky a sloužila jako unie britských zámořských teritorií a kolonií. Kanada je federativní stát skládající se z 10 provincií, 3 spolkových teritorií a je parlamentní konstituční monarchií. Hlavním městem je Ottawa, počet obyvatel země je přibližně 34 900 000 obyvatel. Rozmístění obyvatel je nerovnoměrné. Je multikulturní zemí několika jazyků - oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština. Národním symbolem je javorový list. Je to technicky vyspělá země s velkým množstvím přírodních a nerostných zdrojů. Má úzké politické a ekonomické vztahy s USA.

Název Kanada pochází od lidí z kmene Huronů „kanata“ a lze přeložit jako“vesnice“ či „osídlení“.
Kanadská kultura představuje směs nejrůznějších tradic a kultur od původních obyvatel (Indiánů a Eskymáků) až po tradice přistěhovalců.  Národními sporty jsou lední hokej a lakros.

Je jedním z nejbohatších států světa s velmi vysokou životní úrovní. V minulém století vzrostla výroba, těžba služby, což přeměnilo Kanadu na urbanizovaný průmyslový stát. Má velké zásoby zemního plynu, ropy a vyrábí levnou energii ve vodních elektrárnách. Je předním světovým dodavatelem zemědělských produktů; jedním ze světových vývozců uranu, zinku, zlata, niklu, hliníku a olova.  Je vysoce závislá na mezinárodním obchodu a to zejména se Spojenými státy. V roce 1989 vznikla Bilaterální dohoda mezi Kanadou a USA (FTA) a Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) v roce 1994, která zahrnuje i Mexiko.

Středo-severní část tvoří Kanadský štít obklopující Hudsonův záliv. Kanada je zemí s největším počtem jezer na světě, v nichž se nachází největší světová zásoba sladké povrchové vody. Z klimatického a vegetačního hlediska přechází arktické území ledových pouští přes tundru, severský jehličnatý les až k prériím se smíšenými lesy místného pásu.

První národy přišly do severní Ameriky ze Sibiře přes Beringovu úžinu a Aljašku v období poslední doby ledové. V roce 1497 u kanadských břehů přistála první anglická expedice. Od 30. let 16. století  začíná kolonizace a evropští cestovatelé pronikají i do vnitrozemí. Během Americké války za nezávislost (1775 – 1783) uprchlo několik tisíc Britů do Kanady. V roce 1818 byla stanovena americko-kanadská hranice. Během 19. století se Kanada rychle rozvíjela, začala využívat prérie, lesy a nerostné zdroje. V roce 1896 bylo u řeky Klondike nalezeno zlato, a to rozpoutalo „zlatou horečku“. Připojením k Dohodě za 1. světové války si Kanada získala v r. 1931 větší autonomii v rámci Britského společenství národů. V 60. a 70. letech došlo v Quebecu k nacionalistickým snahám o odtržení, to však v roce 1980 referendum odmítlo. Dalším referendum o odtržení Quebecu bylo v roce 1995 – kdy ústavní soud prohlásil, že Quebec nemá právo na jednostranné vyhlášení autonomie. V současnosti spolu s Dánskem, Ruskem a Spojenými státy vede spory o území v Severním ledovém oceánu. Je to území bohaté na ropu a stát, který uzná OSN, bude mít jako majitel území k ropě přístup.

 

Nejoblíbenější zájezdy Kanada