Rozlohou je Kanada druhou největší zemí světa (9 984 670 km²). Rozkládá se v Severní Americe, na severu hraničí se Severním ledovým oceánem, na východě s Atlantikem, na jihu a severozápadě s USA a na západě s Tichým oceánem. Vznikla na území osídleném Indiány a Eskymáky a sloužila jako unie britských zámořských teritorií a kolonií. Kanada je federativní stát skládající se z 10 provincií, 3 spolkových teritorií a je parlamentní konstituční monarchií. Hlavním městem je Ottawa, počet obyvatel země je přibližně 34 900 000 obyvatel. Rozmístění obyvatel je nerovnoměrné. Je multikulturní zemí několika jazyků - oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština. Národním symbolem je javorový list. Je to technicky vyspělá země s velkým množstvím přírodních a nerostných zdrojů. Má úzké politické a ekonomické vztahy s USA.

Název Kanada pochází od lidí z kmene Huronů „kanata“ a lze přeložit jako“vesnice“ či „osídlení“.
Kanadská kultura představuje směs nejrůznějších tradic a kultur od původních obyvatel (Indiánů a Eskymáků) až po tradice přistěhovalců.  Národními sporty jsou lední hokej a lakros.

Je jedním z nejbohatších států světa s velmi vysokou životní úrovní. V minulém století vzrostla výroba, těžba služby, což přeměnilo Kanadu na urbanizovaný průmyslový stát. Má velké zásoby zemního plynu, ropy a vyrábí levnou energii ve vodních elektrárnách. Je předním světovým dodavatelem zemědělských produktů; jedním ze světových vývozců uranu, zinku, zlata, niklu, hliníku a olova.  Je vysoce závislá na mezinárodním obchodu a to zejména se Spojenými státy. V roce 1989 vznikla Bilaterální dohoda mezi Kanadou a USA (FTA) a Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) v roce 1994, která zahrnuje i Mexiko.

Středo-severní část tvoří Kanadský štít obklopující Hudsonův záliv. Kanada je zemí s největším počtem jezer na světě, v nichž se nachází největší světová zásoba sladké povrchové vody. Z klimatického a vegetačního hlediska přechází arktické území ledových pouští přes tundru, severský jehličnatý les až k prériím se smíšenými lesy místného pásu.

První národy přišly do severní Ameriky ze Sibiře přes Beringovu úžinu a Aljašku v období poslední doby ledové. V roce 1497 u kanadských břehů přistála první anglická expedice. Od 30. let 16. století  začíná kolonizace a evropští cestovatelé pronikají i do vnitrozemí. Během Americké války za nezávislost (1775 – 1783) uprchlo několik tisíc Britů do Kanady. V roce 1818 byla stanovena americko-kanadská hranice. Během 19. století se Kanada rychle rozvíjela, začala využívat prérie, lesy a nerostné zdroje. V roce 1896 bylo u řeky Klondike nalezeno zlato, a to rozpoutalo „zlatou horečku“. Připojením k Dohodě za 1. světové války si Kanada získala v r. 1931 větší autonomii v rámci Britského společenství národů. V 60. a 70. letech došlo v Quebecu k nacionalistickým snahám o odtržení, to však v roce 1980 referendum odmítlo. Dalším referendum o odtržení Quebecu bylo v roce 1995 – kdy ústavní soud prohlásil, že Quebec nemá právo na jednostranné vyhlášení autonomie. V současnosti spolu s Dánskem, Ruskem a Spojenými státy vede spory o území v Severním ledovém oceánu. Je to území bohaté na ropu a stát, který uzná OSN, bude mít jako majitel území k ropě přístup.

 

Zájezdy

Doporučené destinace pro 2022

Na podzim 2022 Vám můžeme doporučit zájezdy do všech destinací např. Kostarika, Mexiko, Chile, Argentina, Peru, Brazílie, Kolumbie. Ve všech zemích je situace stabilní a cestování funguje bez problémů. Podmínkou je dokončené očkování proti covidu. Máte-li dotazy, zavolejte nám na 774 750 111, rádi Vám odpovíme.