Velká Británie

Oficiální název Spojené království Velké Británie a Severního Irska, stručně řečeno Spojené království či Velká Británie. Je ostrovním státem na západě Evropy. Geograficky zahrnuje ostrov Velká Británie a severovýchodní část Irska, kde hraničí s Irskou republikou. Břehy omývá Atlantský oceán, respektive Severní moře, Lamanšský průliv, Keltské moře, Průliv svatého Jiří a irské moře. S kontinentální Evropou je Velká Británie spojena Eurotunelem (Calais – Folkestone). Je parlamentní monarchií, která se skládá ze 4 zemí – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko (to je považování za provincii). Hlavou státu je královna Alžběta II. Hlavním městem je Londýn a počet obyvatel je cca 64 100 000. Britskými korunními závislými územími jsou ostrov Man a Normanské ostrovy. Pod suverenitu Spojeného království spadá 14 zámořských území. Je členem Rady bezpečnosti OSN a jadernou velmocí i členem G8. Má také sedmou největší ekonomiku světa s druhými nejvyššími výdaji na obranu. Je jedním ze zakládajících členů NATO, členem EU a Rady Evropy. Je také významným členem Společenství národů.

Kromě dvou hlavních ostrovů – Velké Británie a Irska, k zemi patří i mnoho menších ostrůvků. Podnebí je mírné proměnlivé a pro západní pobřeží je charakteristický vysoký výskyt srážek. Ve Skotské vysočině se nachází nejvyšší hory Spojeného království (Ben Nevis 1344 m) a protáhlá jezera. Velkou Británii lemují nejrůznější typy pobřeží – oblázkové pláže a útesy (např. vápencové u Doveru).

Spojené království bylo první zemí na světě, kde došlo k přechodu od zemědělství v průmyslu (konec 60. let 18. Století) – průmyslová revoluce. V 19. století se rozvinul textilní průmysl, výroba železa a oceli, strojírenství. Později se rozvinul i průmysl elektrotechnický, potravinářský a chemický. Současným nejdůležitějším nerostným bohatstvím je ropa a zemní plyn ležící pod dnem Severního moře.

Největší skupinu obyvatel tvoří Angličané, dále mají zastoupení Velšané, Skotové, Irové a Židé. Tato země je cílem migrace neevropského obyvatelstva, zejména imigrantů z Indie, Pákistánu, Hongkongu, Bangladéše, Afriky a oblasti Karibiku. Oficiálním jazykem je angličtina, která se používá na celém území i s různými regionálními dialekty. Mezi další jazyky patří velština, skotská gaelština, irská gaelština.

Britové velmi dbají na kulturu, tradice a vystupování lidí. Hlavně starousedlíci lpí na rodokmenu, chování a snaží se být „pravými angličany“.

Tato země je kolébkou fotbalu (Manchester United, Liverpool, Glasgow Rangers, atd.). Dalšími oblíbenými sporty jsou ragby, golf, kriket či jezdectví.

Přibližně od r. 70 n.l. spadala větší část ostrova pod vládu starověkého Říma a následně Západořímské říše. Anglické království a Skotské království existovaly odděleně již od 9. století. Anglie a Skotsko byly od r. 1603 spojeny personální unií. V letech 1541 – 1691 bylo Irské království ovládnuto Anglií. Zákony o unii (1800) spojily oddělené Království Velké Británie a Irské království do jednotného státního celku – Spojené království Velké Británie a Irska. Nezávislost Irské republiky se datuje od r. 1922. V roce 1927 byl změněn název země na současný, a to Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Po staletí byla Británie důležitým centrem osvícenství – měla filozofický a vědecký potenciál a významnou literární a divadelní tradici.

Bohatství Britské říše zahrnovalo obchod s otroky a industrializaci, která nastala po r. 1750. Na počátku 19. století byl schválen zákon o zrušení otroctví a Spojené království se stalo první státem, který tento obchod trvale zakázal.

Po průmyslové revoluci a porážce Napoleona se Britská říše stala nejvýznamnější velmocí. Na konci viktoriánské éry země pomalu ztrácela pozici hospodářsky nejsilnější velmoci ve prospěch Německé říše a Spojených států amerických. Zachovalo si ale přední pozici mezi průmyslovými světovými velmocemi. První světová válka zemi finančně i fyzicky poškodila. Po r. 1945 zde vznikl jeden z prvních komplexních sociálních a zdravotních systémů světa.

 

Nejoblíbenější zájezdy Velká Británie